vertigo, vertigo tedavisi, vertigo nasıl tedavi edilir

Vertigo Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında genellikle baş dönmesi olarak bilinen vertigo hastalığı çok daha kapsamlı bir rahatsızlığı tanımlar. Çünkü baş dönmesi vertigo hastalığının öncelikli belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu belirtiler ile birlikte yüksek bir şekilde kulak çınlamaları, mide bulantıları ve kusmalar da görülmektedir. Yaşanan bu şikayetlere bağlı olarak hastalar vertigo rahatsızlığından şüphelenebilirler. Vücut dengesinin kaybedilmesi açısından oldukça büyük bir rahatsızlık olarak bilinir ve geç kalınmadan müdahale edilmesi şarttır. Vertigo hastalığının belirtileri nedeniyle günlük yaşama devam etmek bile daha zor hale gelebilir. Hastalar için vertigo teşhisi olduktan sonra kapsamlı bir tedavi süreci başlamak zorundadır. Vertigo sorunu tek başına bir hastalık olmakla birlikte, bazı sinir sistemi hastalıklarının da güçlü bir belirtisi olarak kabul edilmektedir.vertigo, vertigo tedavisi, vertigo nasıl tedavi edilir

Vertigo Belirtileri

Vertigo rahatsızlığı ilk olarak şiddetli olarak baş dönmeleri ile kendisini göstermektedir. Baş dönmeleri ile birlikte sık sık kulak çınlamaları oluşur. Hastalar aynı zamanda şiddetli mide bulantıları ve sonucunda kusma ile karşılaşacaktır. Vücut dengesinin bir türlü yerine getirilememesi ve eklem ağrıları da beraberinde gelir. Vertigo belirtileri gün içerisinde çok sık ve yoğun şekilde görülür. Ancak bu şekilde vertigo teşhisi koymak mümkün olacaktır. Çünkü ba dönmeleri ve mide bulantısı farklı hastalıkların da belirtisi olarak görülebilir. Vertigo teşhisi yalnızca doktor kontrolünde olur. Vertigo rahatsızlığı yaşayan bireyler bununla birlikte dengesizlik problemi yaşar ve günlük yaşamına devam edemez hale gelebilir. Aynı zamanda gün içerisinde uykusuzluk sorunu çekmek de vertigo belirtileri arasında sayılır.

Vertigo Tedavisi

Vertigo rahatsızlığının tedavi edilmesi için dört farklı aşama sırası ile yerine getirilmektedir. Öncelikle teşhis edilmesi ile birlikte vertigo rahatsızlığını etkileyen tüm faktörlerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Stresli bir yaşamdan uzaklaşma, sigara ve alkol kullanımını durdurma, kafein kullanımını azaltma gibi faktörler yerine getirilmektedir. Bunun gibi birçok faktör aynı zamanda vertigo rahatsızlığını tetikler. Vertigo rahatsızlığını tetikleyen pozisyonlardan kaçınmak da tedavi sürecinde uygulanır. Bu aşamalar ile birlikte vertigo rahatsızlığı hala engellenemezse ilaç tedavisi ile bazı denge egzersizlerine başlanmaktadır. İlaçlar düzenli bir şekilde kullanılmasına rağmen tedaviden sonuç alınamadığı taktirde beyin ya da orta kulak için cerrahi tedavi yöntemleri yerine getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir