stres ile başa çıkma, stres ile nasıl başa çıkılır, stres nedenleri

Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

Stres insanın tüm enerjiyi tüketen bir unsurdur. Bu durum insanları olumsuz olarak etkiler. Stresin dozunu iyi ayarlamak gerekir. Aksi taktirde psikolojik olarak da ruhsal çöküntü içerisine girebilirsiniz. Bu da tamamen yaşantımıza yansır. İnsanın içini kemiren bu duyguyu azaltmak için ve tamamen kurtulmak için kişi elinden geleni yapmalıdır. Bu stresten kurtulmak için yapılması gerekenler: Bu zamanda stresli olmayan bir insana rastlamak çok zordur. Gerek maddi ihtiyaçlar gerekse işlerin iyi gitmemesi insanları strese sürükler. Bunu oluşturan en büyük neden kendine güvensizliktir. Memnun olamamaktır. Her insan biraz ya da çok streslidir. Fakat  her şeyin azı da çoğu da zarardır. Bu nedenle dış dünyaya olan bağlantılarınızı kuvvetli bir hale getirmek istiyorsanız, stresten uzaklaşmalısınız. Hem ruhunuzu hem de bedeninizi yıpratan bu duygudan arınmak için aşağıda yazacağım tavsiyeleri uygulamanızı öneririm.stres ile başa çıkma, stres ile nasıl başa çıkılır, stres nedenleri

Stresleri Azaltma Yöntemleri

– Stres sorunu yaşayan bir kişi kendine hobiler edinmelidir ve hobilerine zaman ayırmalıdır. Hoşuna giden şeyleri yapmak için zaman ayırmalıdır. Kendisini mutlu etmek için çaba sarf etmelidir.

– Eğer  çalışıyorsa eve iş getirmemelidir. Eğer ev hanımıysa sterli olan, kendisini sürekli eve kapatmamalı ve ev dışında yapabileceği bir şeyler yapmalıdır.

– Kendisini iyi hissettiren, sohbet etmekten hoşlanan, beraber zaman geçirmekten zevk alan bulması çok önemlidir. Böyle arkadaşlar veya insanlar kişinin stresini azaltan kişilerdir. Diğer taraftan insanda stres yaratan, sohbetinden hoşlanmadığınız, sizde sıkıntı yaratan kişilerle zaman geçirilmesi stresini daha da artıracaktır.

-Stresten kurtulmak için dengeli ve düzenli beslenilmesi gerekmektedir.

-Stresten kurtulmak için alkol ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir.

-Planlama yapma stresi azaltmak için etkili bir yöntemdir. Ne zaman neyi yapacağını bilmek stresi azaltır. Belirsiz yaşamak stresin oluşumunda etkilidir. Bu nedenle programlı çalışmak ve yaşamak stresten kurtulmanın en önemli unsurudur.

-Hayır diyememek insanları en çok strese sokan nedenlerden en başlıca nedenlerdendir. Hayır diyememe yada karşı tarafı üzmemek için evet deme stresin oluşumunu tetikler. Buna engel olmak ve sizi zorlayacak olan durumlara hayır demek stresi azaltır ve sizi o şeyi yapmaya mecbur hissettirmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir