sma hastalığı tedavisi, sma hatalığı belirtisi, sma hastalığında neler olur

SMA hastalığında hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

SMA’nın neden olabileceği komplikasyonlardan biri kas kontrolünün kaybıdır. Buna göre hastalığın en önemli komplikasyonu solunumu kontrol eden kasların fonksiyon kaybıdır.

Solunum kaslarının zayıflığı, havanın akciğerlere iyi girip çıkamayacağı anlamına gelir. Yetersiz nefes alma genel sağlığınızı olumsuz etkiler. Zayıflamış solunum kaslarının belirtileri arasında baş ağrısı, gece uykusuzluk ve uykusuzluk, gün içinde sık esneme, gün içinde aşırı uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, uzanma güçlüğü, göğüs enfeksiyonları ve nihayetinde kalp hasarı ve solunum yetmezliği yer alır.sma hastalığı tedavisi, sma hatalığı belirtisi, sma hastalığında neler olur

Kişi yaşamı boyunca solunum fonksiyonlarına dikkat etmeli ve enfeksiyonlara özellikle dikkat etmelidir. Bu aşamada doktor, enfeksiyonun neden olduğu salgıları gidermek için hastanın gerekli tıbbi bakımı sağlamasına yardımcı olacaktır. Bacaklar kollardan önce zayıflık gösterme eğilimindedir. Öte yandan, eller genellikle en dayanıklı uzuvlardır ve zayıfladıklarında bile genellikle bir bilgisayar klavyesini kullanacak kadar güçlü kalırlar.

Skolyoz veya omurga eğriliği de SMA’da yaygın bir sorundur ve tıbbi müdahale gerektirir. Skolyoz, genellikle esnek bir kolon olan omurgayı destekleyen kaslardaki zayıflık nedeniyle oluşur ve kişi için oldukça rahatsız edici olabilir.

Skolyoz, duruş ve hareketliliğe doğrudan müdahale edebilir. Bu, kişinin şekline ve görünümüne zarar verebilir. Omurga eğriliğinin çok şiddetli olduğu durumlarda sağlıklı nefes almak zor olabilir.

SMA’lı kişiler genellikle erken yaşlarda skolitik eğriyi göstermeye başlar. Bu eğri genellikle çocuk ameliyat için uygun yaşa gelene kadar destekle tedavi edilir. Çoğu durumda, omurga cerrahi olarak düzeltilmeden ve kaynaşmadan önce büyümenin tamamlanması gerekir. Erken cerrahi, yalnızca çocuğun solunum fonksiyonunda bozulma varsa düşünülmelidir.

Bazı SMA türleri, kromozom 5 veya SMN eksikliğinden kaynaklanmaz. Bu tiplerin şiddeti ve hangi kasları etkiledikleri vakadan vakaya büyük ölçüde değişir. En çok etkilenen kaslarda büyük farklılıklar gösterir. Kromozom 5 ile ilişkili form gibi çoğu form esas olarak proksimal kasları etkilerken, en azından başlangıçta vücudun merkezinden daha uzakta olmak üzere esas olarak distal kasları etkileyen başka formlar da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir