sindirim sistemine faydalı besinler, sindirimi kolay besinler, sindirimi kolay hale getiren besinler

Sindirimi Kolaylaştıran Besinler

Kısa süreli bağırsak sorunları zamanla kronikleşebilir. Özellikle yemek yedikten sonra şişkinlik ve hazımsızlıktan şikayet etmek ciddi bir sorun olabilir. Bu belirtiler sağlıklı bir sindirim sistemi için normal değildir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için ek gıdalarla desteklenen daha düzenli ve dengeli beslenmeniz gerekir. Gastrointestinal problemleriniz varsa, sindirimi kolay yiyecekleri seçmelisiniz. Mide ve sindirim sorunları için ilaç kullanmak istemiyorsanız, en sağlıklı beslenme şeklinizi ve tükettiğiniz besinleri değiştirebilirsiniz. Mide dostu doğal besinler ile hem sağlığınızı koruyabilir hem de sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.sindirim sistemine faydalı besinler, sindirimi kolay besinler, sindirimi kolay hale getiren besinler

Kolay sindirilebilir sağlıklı gıda alternatifleri

Muz: Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan muz, karbonhidratların sindirimine yardımcı olduğu bilinen pektin açısından oldukça zengindir. Sindirimi kolaylaştırmak ve sağlığınızı korumak için günlük beslenme programınıza mutlaka 1 adet muz eklemelisiniz. Katkısız veya yoğurtlu olarak tüketilebilen muz, düzenli tüketildiğinde kanser riskini P oranında azaltıyor.

Balık: Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin balıklar yerine özellikle soğuk su balıkları tercih edilmelidir. Kolon ve mide duvarında oluşabilecek enfeksiyonları önleyebilen balık, düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Balık grubunun en sindirilebilir türü mezgit balığıdır. Her hafta düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz önerilir.

Yoğurt: Bağırsaklara iyi gelen bakterileri içeren yoğurt, özellikle hamilelik döneminde çocuklar ve kadınlar tarafından sıklıkla tüketilmelidir. Kolon kanseri, bağırsak hareketleri ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. İshal, iltihaplanma ve enfeksiyonu da tedavi edebilen yoğurt, düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir.

Tam Tahıl Grubu: Tam tahıl grubunu önemli kılan şey lif içeriğinin yüksek olmasıdır. Kolesterol ve kan şekeri düzeylerini düzenlemenin yanı sıra lif, kolon için de son derece etkilidir. Günde ortalama 85 gram. Tüketimi beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca tam tahıllar, uzun süre tok tuttukları için kilo kontrolü yapanlar tarafından tavsiye edilir.

Pirinç: Doğal rafine edilmemiş pirinç çok fazla lif içerir. Mide ve bağırsak problemleriniz varsa pirinç lapası yiyerek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Mide bulantısı, ishal, mide ekşimesi gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız düzenli olarak pirinç yemelisiniz. Pirinci kaynatıp ondan su içmek de ishal sorununu çözer.

Çorba: Bağırsaklarda, sindirimde ve midede sorun yaşıyorsanız çorba tüketebilirsiniz. Haşlanmış sebze çorbalarını, et veya tavuk suyunu düzenli olarak tüketmek, bağırsakları yumuşatmaya yardımcı olacak ve kabızlık gibi bir sorununuz varsa çözüm olacaktır. Bağırsakları yoran yiyecekler yerine midenizle bir çorba deneyebilirsiniz.

Havuç: Vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olan havuç, düzenli olarak yemeniz gereken besinler arasındadır. Beta-karoten içeriği nedeniyle oldukça sağlıklı olan havuçları çiğ olarak salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Kabuklarını soyarak veya haşlayarak yiyebilirsiniz. Ayrıca havuç yemenin göz sağlığı için faydalı olduğunu belirtmek isteriz.

Zencefil: Yağ yakmaya yardımcı olduğu bilinmektedir, ancak zencefilin daha birçok faydası vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, iltihap ve enfeksiyon ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkları tedavi eder. Sindirime yardımcı olan zencefili çay olarak veya yemekle birlikte tüketebilirsiniz.

Salatalık: Lif ve su oranı yüksek olan salatalığın kalorisi de oldukça düşüktür. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan salatalık, dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur. Salatalık antioksidan yapısı sayesinde sindirim sistemini yormayacak besinlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir