omuz periartirti belirtisi, omuz periartirti tedavisi, omuz periartirtisi ne demek

Omuz periartirti nedir? Nasıl geçer?

Omuz pediartriti nedir?

Omuz eklemi etrafındaki kapsülün ve kapsülü çevreleyen yumuşak dokunun iltihaplanması sonucu oluşan omuz pediartriti, şiddetli ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olan bir hastalıktır. Yapışkan kapsülit veya donmuş omuz olarak da bilinen hastalık, günlük hayatta önemli kayıplara neden olur. Özellikle geceleri şiddeti artan ağrı ile karakterizedir. Hastalığın erken döneminde şiddetli ağrı ortaya çıkarken, hastalığın ilerleyen dönemlerinde hareket kısıtlılığı ve sertlik gelişir. Ağrı azaldıkça omuzdaki hareket kısıtlılığı ve sertlik artar ve omzun tüm hareketleri etkilenir ve hareketsizlikten kaslar zayıflar.omuz periartirti belirtisi, omuz periartirti tedavisi, omuz periartirtisi ne demek

Omuz pediartritinin nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmeyen omuzun pediartriti, birçok nedenin birleşiminden kaynaklanabilir. En önemli nedenler tendinit, omuz çevresindeki kasların gerilmesi, akciğer hastalıkları, boyun fıtığı ve kireçlenme, iltihaplı romatizma ve şeker hastalığıdır. Herhangi bir nedenle omuz eklemi kapsülü sertleşir, küçülür ve el hareketini kısıtlar. Elin yaralanma veya eklemlere zarar veren ameliyattan dolayı uzun süre hareketsiz kalması da omuzda pediartrite neden olabilir. Tipik olarak, hastalığı teşhis etmek için bir tarafta klinik ve fizik muayene yapılır. Hastalığın ana kök nedeni, manyetik rezonans görüntüleme, X-ışını ve laboratuvar çalışmaları kullanılarak belirlenebilir.

Kör bir omuz ağrısı nasıl geçer?

Antiinflamatuar ve ağrı kesiciler donmuş omuz tedavisinde kullanılır. En iyi tedaviler, elektroterapi, derin ve sığ ısınma, kasları gevşetmek için egzersizler ve eklemleri açmak için egzersizler içeren sofistike fizyoterapi tedavileridir. Doktorunuzun önerdiği dondurulmuş omuz egzersizleri ile eklem hareketleri iyileştirilebilir. Üst kol enjeksiyonları da hastalığın destekleyici tedavi yöntemleridir. Hastalığın ilk döneminde soğuk uygulamalar ve daha sonraki dönemlerde sıcak uygulamalar ile iyileşme kolaylaştırılır. Ağrının şiddetli olduğu bazı durumlarda kortizon enjeksiyonları kullanılabilir. Tüm egzersiz, ilaç ve enjeksiyon tedavisine rağmen düzelme olmazsa ameliyat önerilebilir. Omuz sertliğini hafifleten artroskopik cerrahi ile birlikte düzenli bir egzersiz programı tam iyileşme sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir