ev ödevi, ev ödevini sevdirme, çocuklara ev ödevi yaptırma yolları

Ödevleri “kabus olmaktan” Çıkarmanın Yolları

Çocuğa ödev zamanı anlatılmalıdır.

Özellikle bayramlardan sonra okulların açılmasıyla birlikte veli ve çocuğun birlikte belirlediği “ev ödevi” uygulamasına başlamak gerekiyor. “Ev ödevi zamanı” nın anlamı, neden gerekli olduğu, ne zaman başlayacağı, saat kaçta biteceği, okuldan kaç dakika sonra açık ve anlaşılır olmalıdır.

ev ödevi, ev ödevini sevdirme, çocuklara ev ödevi yaptırma yolları
Shot of a young woman drawing together with her young daughter at home

Çocuğun kuralları anlaması sağlanmalı ve bu süreye uyması halinde ne kazanacağı, anlamadığı takdirde ne kaybedeceği sağlanmalıdır. başından beri tartışıldı. Ebeveynlerin kararlı, ısrarcı ve kendi kural kümelerinde tutarlı olmaları gerekir.

Ödev zamanı belirlenmeli

Ödevin süresi, mola zamanları, başlama zamanları ve bitiş saatleri belirlenmelidir. Ödev her gün aynı saatler arasında olmalı ve gerekmedikçe değiştirilmemelidir (örneğin, her gün 17:00 – 18:30 arası). Ödevin ne kadar süreceği çocuğun yaşına ve dikkat süresine göre belirlenmeli ve ödev iki veya üç bölüme ayrılmalıdır. Ev ödevini tamamlamadan önce çocuk dinlenmeli ve tüm ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Ödev erken yapılmalı ve ev ödevi yapıldıktan sonra çocuğun kendine özel bir zaman geçirmesi gerekir. Saat, çocuğun görebileceği yerde olmalıdır. Bu şekilde çocuk zamanını kontrol edebilir. Ebeveynler, günlük rutinlerini ödevlerini tamamladıkları zamana göre ayarlamalıdır.

Çocuğunuzun ödevini yaparken ona destek olması zorunludur.

Çocuğunuzun ödev yaparken ödev yapmaya başlayıp başlamadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Ev ödevi sırasında zaman zaman ona doğru giderek çocuğun ne yaptığını kontrol etmelisiniz. Ödev planlandığı gibi doğru yapılırsa, çocuğun çabaları övülmeli, değilse sorun tartışılmalıdır. Ödevler belirtilen süreden önce tamamlansa bile, kalan süre akademik çaba ile doldurulmalıdır.

Ödevinizi tamamlayıp tamamlamadığınızı kontrol etmelisiniz. Ev ödevindeki her hatayı görmek ve yüksek beklentiye sahip olmak, çocuğun motivasyonunu zedeleyen yaklaşımlardır. Öncelikle çocukta hatalar sorulabilir. Bir çocuğun hataları bulması zorsa, ona yardımcı olabilirler. Mektuplarını eleştirmek, ödevi en küçük ayrıntısına kadar kontrol etmek, çocuğun dikkatini ödev yapmaktan alıkoymakla kalmaz, aynı zamanda “ev ödevi yok” yalanını da teşvik eder. Öğretmen, ödevlerin detaylı kontrolünden sorumludur.

Çocuk için uygun çalışma köşeleri oluşturulmalıdır.

Çocuğun en rahat olduğu, onayladığı ve ödevini yapmaya istekli olduğu yer, birkaç denemeden sonra ev ödevi olarak belirlenebilir. Ödev alanı iyi aydınlatılmış, rahat ve görsel ve işitsel uyaranlardan arındırılmış olmalıdır. Belirlenecek alan her çocuk için farklı olabilir. Çocuğun tercihlerini ve kişisel niteliklerini dikkate almak gerekir. Kesin kurallar olmamalı, mesela mutlak sessizlik olmalı, masa olmamalı. Ev ödevi için yer yalnızca günlük ev ödevi saatlerinde çocuğunuza tahsis edilmelidir. Yakındaki televizyon, radyo vb. Ödev sırasında kapatılmalıdır. Ödev alanı çocuğa özel olmalı ve ona sahip olduğundan emin olmalıdır.

Ev ödevi savaşlarından kaçınılmalıdır

Çocuğunuzla ev ödevi savaşları başlatmak yerine, önce onlara ev ödevine başlama stratejilerini öğretmelisiniz. Ödev yapamama, eksik veya eksik ebeveynlik, çocuğun nasıl ev ödevi yapacağını bilmemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Çocuğunuzun ev ödevi planlamasında yardıma ihtiyacı var. Ne tür bir ödev yapman gerekiyor? Hangileri basit görünüyor? Hangileri daha zor görünüyor? Zamana yayılmam gerekiyor mu? Hangi yardımcı aletlere ihtiyacı var? Yapılacak ilk şey nedir? Tüm bu bakış açılarının çocuğa öğretilmesi gerekir. Ancak bu alışkanlık haline gelmemeli ve bir süre sonra çocuktan bunu kendisinin yapması beklenmelidir.

Ebeveynler, ödevler için önerilerde bulunabilir. Ebeveyn ödevi tamamlayana kadar öneriler alınmamalı ve çocuktan henüz tamamlanmamış ev ödevi için karar vermesi beklenmelidir.

Çocuğun becerilerine uygun ev ödevi verildiğinde, ödev için belirli saatler olduğunda, uygun ortam yaratıldığında ev ödevi yapmak çok kolay. Belki de bugünden sonra yapılacak bir sonraki şey, ev ödevi için kurallar oluşturmak, çocuğunuzla bunun hakkında konuşmak ve bir fikir birliğine varmaktır.

Sınırlar ve kurallar öncelikle ebeveynler tarafından belirlenir. Şikayet etmek yerine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir