Kişisel bakım ve temizlik

Kendimizi daha iyi hissetmek ve dışarıdan bakıldığında daha iyi görünmek için hem erkekler hem de kadınlar günlük kişisel temizliğini ve bakımını yerine getirmelidir. Kişisel bakım sadece erkekler veya sadece kadınlar için değil toplumda yer alan her bireyin yapması gereken bir temizlik ve bakımdır. Kişisel bakımda önemli bir nokta ise kişisel bakımın sadece güzellik veya cilt temizliği olarak algılanmaması, bütün vücudun temizliğinden ve bakımından sorumlu olmanızdır.kişisel bakım, kişisel temizlik, ağız bakımı

Kişisel bakımda neler önemlidir?

Kişisel bakımın erkeklerde ve kadınlarda ortak olan yanları da varken farklı olan yönleri de vardır. Kişisel bakımda en önemli şey vücut temizliğiniz ve sağlığınızdır. Bunların yanı sıra bakımlı olmanız ve dış görünüşünüz de kişisel bakımda hedefler arasındadır. Dış görünüşünüze bakıldığında ilk dikkat çeken şeyler eller ve saçlar olduğu için öncelikle ellerinizin ve saçlarınızın temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ellerinizi gün içerisinde fırsat buldukça yıkamalı ve nemlendirmelisiniz. Bununla beraber saçlarınızın da doğal yağını bozmamak için her gün yıkamak yerine 2 günde bir yıkamalı ve saçlarınızın nemini korumak için de gerekli kişisel bakım ürünlerini kullanmalısınız.

Ağız ve diş bakımı

 Kişisel bakım denince akla ilk gelen şeylerden biri de ağız ve diş temizliği ve bakımıdır. Bilindiği üzere bazı kişisel fizyolojik özelliklerinden veya yediği yiyeceklerden ötürü nefes kokusu oluşmaktadır. Herhangi bir ile konuşmak ve muhabbet etme durumunda ise karşı tarafa nefes kokunuzun gitmesi veya dişlerinizin kötü görünmesi oldukça incitici bir durumdur. Bu nedenle ağız kokunuzu gidermek ve daha sağlıklı bir ağza sahip olmak için ağız suları ile ağzınızı gün içerisinde 2 defa yıkamanız gerekir. Bununla beraber dişlerinizin de günde 2 defa en az 2 dakika boyunca fırçalanması da kişisel bakım için oldukça gereklidir.

Vücut bakımı

Vücudunuzda diğer bir dikkat çeken şey ise tırnaklarınız olup, tırnaklarınızın manikür ve pedikürünü ihmal etmeden gerekli bakım ürünlerini kullanarak en az 2 haftada bir törpülemeli veya kesmelisiniz. Kulak temizliğinde ise toplum tarafından oldukça yanlış bilinen bir gerçek vardır ki kulak çubuklarıdır. Kulak çubukları kulaklarınız için oldukça zararlı olup kulak içi temizliğinde kullanılmamalıdır. Burun temizliğinizi de yine burnunuza günde 2 defa su çekerek gerekli temizliği yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir