kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm yapımı, kentsel dönüşüm firmaları

Kentsel Dönüşüm Firmaları

Deprem sonrası veya kendiliğinden zamana bağlı yıpranan yapılarda ve riskli binalarda kentsel dönüşüm imkânlarından faydalanmak için öncelikle yasal evraklarınızın eksiksiz bir şekilde gerekli kurumlara sunulması gerekir. Bu konuda nasıl bir prosedür izlemeniz gerektiğini ise bu konuda profesyonel olarak hizmet veren firmalardan öğrenebilir ve tüm aşamaları sizin adınıza sorunsuz olarak takip edecek bu firmalardan yardım alabilirsiniz. Binanız veya yapınız kentsel dönüşüm kapsamında yasal olarak uygun görüldüyse bundan sonraki aşamada da binanın yıkımı ve resmi işlemlerin takibi de firmalar tarafından yapılmaktadır. Hangi belgeler hazırlanacak, hangi kurumlara verilecek hepsi ve bu süreçte ihtiyaç duyacağınız danışmanlık hizmetleri de firmaların verdiği hizmetler arsında yer alıyor.kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm yapımı, kentsel dönüşüm firmaları

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm kira yardımları bina veya gecekondu evleri için başvuran herkese yapılıyor. 18 ay boyunca kira bedeliniz devlet tarafından ödeniyor. Kira bedelleri ülkemizde emlak piyasalarında meydana gelen artışlara göre her yıl artıyor. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından ödenen kiraların ilk 5 aylığı peşin olarak veriliyor. Bunun nedeni ise taşınma esnasında ortaya çıkacak masrafları karşılamanın daha kolay hale getirilmek istenmesidir. Kira bedellerinin karşılanması bu projenin daha fazla ilgi görmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak ülkemizin birçok ilinde müracaatlar hızla artmıştır. Bu yardımı alabilmek için yapılarınızı kendi seçtiğiniz müteahhitlere vererek kentsel dönüşüm işlemini başlatmanız ve ruhsat için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Risk altındaki evlerinizi veya binalarınızı kentsel dönüşüm projelerinden faydalanarak yenileyip hem değerini hem de kullanım ömrünü artıracağınız projede bu başvuru ile birlikte kira bedeli alıyorsunuz. Ruhsat alım aşaması tamamlandıktan sonra çevre ve şehircilik bakanlığı 18 ay boyunca vereceği kira bedelinin ilk 5 aylık kısmını peşin olarak veriyor. Tüm hak sahipleri bu kira bedelini 18 ay boyunca ayrı ayrı alabiliyor. Yaşanması olası olan deprem veya doğal afetlere karşı yapılarınızı güvence altına aldığınız kentsel dönüşüm projeleri ile hem lüks daire sahibi oluyor hem de bu süreçte kira ödeme sıkıntısından da kurtuluyorsunuz. Yasa ülkemizin tüm illerini, köy ve kasabalarını kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir