yün keçeleşmesi neden olur, keçeleşme nedir, yün keçelenmesine çözüm

Keçeleşen Yün Nasıl Düzelir?

Soğuk havalarda sıcak tutması sebebiyle en fazla tercih edilen yün kıyafetler doğru yöntemlerle yıkanırlarsa uzun süre eskimemektedirler. Özellikle el örgüsü yünlerin ömrü daha uzundur ve insan vücuduna uyumludurlar. Yün temizliğinde suyun sıcaklığına dikkat etmek gerekiyor. Yanlış yıkamadan kaynaklı keçeleşen yün bazı yöntemlerle eski haline getirilmesi mümkündür. Yün kıyafetlerinizi 30-40 derece üstünde bir sıcaklıkla yıkadığınızda yünleriniz keçeleşir ve ya boyutunda farklılıklar oluşabilir. Uzun süre yıkanan yün de doğal yapısını kaybeder ve bazı yerlerinde deformasyonlar oluşur. Yün dokusu fazla hareket ettirilme ve zorlanmaya uygun olmamaktadırlar. Mümkünse elde yıkanması doğru olur. Yün kıyafetler kimyasal içeriklere maruz bırakılmaması gerekir. Güzel temizlendiğini düşünerek bol bol kullandığımız deterjanlar ve yumuşatıcılar yünün lifli yapısını bozmaktadır. Önceden insanlar yünlü kıyafetlerini yıkamak için sabun ve ya sodadan faydalanıyorlardı. Sodanın kullanılmasının sebebi, yün lifleri ve yağı arasında dengeyi kurması ve yünü kalitesini arttırır.yün keçeleşmesi neden olur, keçeleşme nedir, yün keçelenmesine çözüm

Keçeleşen yün için sıcak su ile buhar

Keçeleşen yün eski haline getirmek isterseniz, bir leğene sıcak su hazırlayınız. Kazağınızı içine koyun ve 5 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında kazağınızı istediğiniz boyutta, her yerine eşit olacak şekilde esnetmeye başlayınız. Bir 5 dakika daha sıcak suyun içinde beklettikten sonra uzatma işlemini bir kez daha yapılmalı. Yün kıyafetinizin suyunu aldıktan sonra nemli halde bir çarşafın üstüne sermelisiniz. Ütünüzün buharlı kısmını ayarlayın ve kıyafetinize 1 cm kadar yakın olacak şekilde gezdirmeye başlamalısınız. Buharı gören kıyafetiniz yavaşça kendini salacaktır, istediğiniz boyuta gelene kadar yün kıyafetinizi esnetiniz. İşlem sonrasında yün kazağınızı asabilir ve ya bulunduğu çarşafın üstünde kurumaya bırakılabilir.

Küçülen yün kıyafetleriniz için mucizevi formül!

Çekmiş, keçeleşmiş veya deforme olmuş yün kıyafetinizi eski kullanılır haline getirmek için evdeki şampuanınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Bir leğenin içine ılık(sıcağa yakın) su hazırlayın ve içerisine sırasıyla bir yemek kaşığı yumuşatıcı, iki yemek kaşığı bebe şampuanı ile iki yemek kaşığı saç kremi ekleyiniz. 10 dakika kazağınızı bu karışımda bekletin ve yavaşça uzatmaya başlayınız. Açabildiğiniz kadar açın ve bir 5 dakika kadar daha karışımın içinde çözülmesini sağlayın istediğiniz sonuca böylelikle ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir