katı sabun mu sıvı sabun mu, katı sabun tercih etme, katı sabun tercih etme

Katı Sabun mu Sıvı Sabun mu Daha İyi ?

Bundan bir kaç sene önce vücut ve yüz temizliği için tek alternatif vardı katı sabunlar. Günümüzde sabunlar diğer kozmetik ürünleri gibi birçok farklı şekilde, yoğunlukta ve özellikte üretilmeye başlanıldı. Sıvı duş jelleri, peeling etkili yüz kremleri, köpük el sabunları ile daha pek çok ürün arasından seçim yapmak oldukça zordur. Cilt için hangi sabunun daha iyi olduğunu merak edenlerse ‘katı sabun mu? sıvı sabun mu?’ sorusunun cevabını aramaktadır. Bu soruya verilebilecek en kolay cevap ‘katı ya da sıvı olmasına bakmadan renksiz, kokusuz, doğal ürünlerle üretilmiş ve olabildiğince az kimyasal bileşen içeren sabunlar’ kullanmalısınız.katı sabun mu sıvı sabun mu, katı sabun tercih etme, katı sabun tercih etmeKatı Sabunlar ile Sıvı Sabunlar

  • Her iki sabun türü aslında aşağı yukarı aynı bileşenlerle alkali tuzlar, yağ asitleri ile deterjan üretilmesine karşın bazı avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin; ellerinizi katı sabunla yıkadığınızda bakterilerin bir kısmı sabun yüzeyinde kalırken, sıvı sabun ise ellerinizi daha çok tahriş edebiliyor.
  • Sıvı sabunların ilk ve en önemli dezavantajı fiyatlarıdır. Katı sabuna göre daha pahalı olan sıvı sabunların kokulu olan bazıları ellerinizi tahriş edebiliyor.
  • Katı sabunların pH değeri sıvı sabunlardan daha yüksek olur, bu nedenle cildin kurumasına sebebiyet verir. Ancak gliserin içeren katı sabunlar özellikle egzama gibi cilt problemi bulunanlar için avantajlı olabilir çünkü cildi nemlendirerek kaşıntıyı almaktadır.
  • Sonuç olarak ise, sıvı ya da katı sabun kullanımı kişisel bir tercih ve eğer doğru sabunu alırsanız ikisi de cildinize aynı şekilde etki eder. Hangisinin kullanımı daha kolay geliyorsa onu tercih edebilirsiniz çünkü içerikleri aşağı yukarı aynıdır. Fakat başta da söylediğimiz gibi sıvı veya katı olsun sabun alırken dikkat edilmesi gereken nokta hangi bileşenlerle üretimi sağlandığıdır.
  • Hatta bazı sabunlar geleneksel sabunlar gibi deterjan içermez ve ellerinizi deterjan içerenlere oranla oldukça az kurutacaktır.
  • Kokusuz ve özellikle renksiz sabunlar genel olarak daha az kimyasal içermektedir. Ellerinizi yıkadıktan sonra cildinizin nemli kalmasını istiyorsanız nemlendirici sabunlardan kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir