Kaşıntı Neden Oluyor?

Kaşıntı, cildin sararması ile kırmızı lekeler, elde ve ayakaltlarında ısı artışı yaşanır.  Pek üzerinde durulmayan ve geçiştirilen bu belirtiler karaciğer hastalıklarının habercisi olabilir. Karaciğer ile ilgili hastalıklar günümüzde oldukça yaygındır.  Özellikle siroz büyük bir sorun haline geldi. Bazen belirtileri görülmekte fakat gizlice ilerleyen bir hastalık da olabiliyor.

İlk Belirti Sarılık

kaşıntı, kızarıklıklar, cildin sararmasıSarılık genelde ‘Bilirubin’ diye adlandırılan karaciğerin dışarı atması gereken maddeyi atamaması durumunda oluşur ve sonrasında hastalığın farkına varmada önemlilik arz eder. Bu belirtide kişinin gözlerinde, idrar ve ya cilt renginde sararma gözlenir. Fakat sarılık sadece karaciğer hastalıklarında değil safrakesesi ve pankreas hastalıklarında da görülebildiği için her sarılığın karaciğer hastalığına işaret etmediğinin unutulmaması gerekmektedir.

Elde Kızarıklık Olması

Karaciğer hastalıklarının teşhisinde cilt bulgularından da yararlanılmaktadır. Kaşıntılar genelde ciltte kırmızı renkli ve örümcek ağını andıran oluşumlar el ve ayak tabanlarında sıcaklık artışı ile birlikte görülen kızarıklıklar önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Erkeklerin memelerinde büyüme varsa, ve Karaciğerin yetersizliği sonucunda gelişen amonyak birikimi ile beyin ve sinir sisteminin etkilenmesi sonucunda ise; ellerde titreme ve yazı yazamama konuşma bozuklukları gibi sorunlar da gelişebilir.

Tedbir Olarak Yapılması Gerekenler

Hepatit B aşısı karaciğer hastalığından korunmada ilk adım olarak görülmektedir. Günümüzde ise çocuklara doğar doğmaz toplamda 3 defa uygulanır. Ancak bunun dışındaki bir zaman diliminde de uygulanabilir.

  • Karaciğer hastalıkları arasında en korkutucu olan sirozun en büyük nedeninin aşırı alkol kullanımı olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle alkol tüketimini kısıtlamak bu hastalık açısından çok önemli görülür. Hepatit C nin henüz tedavisi bulunmayan ve ya karaciğer hastalığına neden olan tehlikeli bir virüs olduğu, cinsel ilişki ve kan yolu ile geçtiği belirtilir. Korunmak ve belli dönemlerde kan ölçümleri yaptırılması önerilmektedir.
  • Karaciğer yağlanması da siroza zemin hazırlamaktadır. Beslenme alışkanlığını düzene koyarak uygun bir diyet ile egzersiz programı uygulamak karaciğer yağlanmasından korunmada çok etkili görülmektedir.
  • Bilinçsiz ve ya fazla ilaç kullanımı da böbrek ve karaciğere zarar verir. Bu nedenle ilaç kullanımının doktor kontrolünde ve sınırlı düzeyde yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir