karpal tünel sendromu, karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu, çeşitli nedenlerle median sinirin bu kanaldan geçişini baskılayan nöropatik bir hastalığın resmidir. Ortanca sinir, yüzük ve pembemsi yarı hariç parmakların algılanmasından sorumludur. Bu sinirin bir diğer özelliği de elektriksel uyarıları başparmağın hareketinden sorumlu kaslara iletmesi ve motor fonksiyonlarda görev almasıdır.karpal tünel sendromu, karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu tedavisi

Karpal Tünel Sendromuna Ne Sebep Olur?

Karpal tünel sendromu çeşitli hastalıklar ve anatomik değişikliklere bağlı olarak median sinirin el bileğindeki baskısı sonucu ortaya çıkar. Sinir üzerindeki bu baskı, bölgedeki bağ dokusunun şişmesi ve kan akışının bozulmasından kaynaklanabilir.

Genel olarak artan kanal basıncına genetik yatkınlık, bilek hareketleri ve tekrarlayan hareketler, obezite, romatizmal hastalıklar ve gebelik önemli risk faktörlerinden bazılarıdır. Karpal tünel sendromu kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Seyri sırasında karpal tünel sendromunun gelişmesiyle ilişkili olduğuna inanılan birçok hastalık vardır:

Diyabet

Tiroid bezi hastalıkları

Hamilelik ve menopoz sırasında vücutta aşırı sıvı tutulması (sıvı tutulması)

Hipertansiyon (yüksek tansiyon

Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücre ve dokularına zarar verdiği otoimmün hastalıklar.

El bileğinde yaralanmalar.

Karpal tünel sendromu genellikle tek bir nedenle ortaya çıkmaz. Bu sendromun gelişmesine neden olabilecek sağlık sorunları ve risk faktörlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir tablodur. Bu bozukluğun kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olmasının nedeni, kadınlarda bu boşluğun erkeklere göre daha dar olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Şeker hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunları vücuttaki sinir yapılarına zarar verebilir. Romatoid artrit gibi hastalıklarda bu bölgedeki bağ dokusunda iltihaplı bir sürecin gelişmesi nedeniyle karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir.

İnşaat makineleri kullanımı, karpal tünel sendromunun gelişmesine yol açabilecek başka bir risk faktörüdür. Karpal tünel sendromu, bu kişilerde uzun süre bilekten gelen yoğun titreşimin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Karpal tünel sendromunun nedenlerinden biri, iş hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen klavye ve farelerin uzun süreli kullanımı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir