HPV Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tanı, Belirti ve Tedavisi

Hem kadınlar hem de erkekler için ciddi risk faktörü oluşturan HPV virüsü cinsel yolla bulaşmaktadır. İngilizcesi “Human papiloma virus” olan HPV virüsü kadınlarda genital siğil, vajina kanseri, rahim ağzı kanseri gibi ölümcül risklere sebep olurken, erkeklerde de penis, skrotum ve anorektal kanserlerinin en temel sebepleri arasında sayılabilmektedir. 100’e yakın türü bulunan HPV virüsü çok kolay bulaşmaktadır. Çok eşli ve tek gecelik ilişki yaşamayı seven, bunu alışkanlık haline getiren kişilerde görülme oranı çok daha fazladır. Günümüzde kansere neden olan türleri için aşılama yapılabilmektedir.

HPV (Human Papilloma Virüs) virüsüne yakalanan kadınların rahim ağzı kanseri olma riskleri ne yazık ki bir hayli yüksektir. Bu nedenle özellikle kadınların bu virüse karşı tetikte olup korunma yöntemleri konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri son derece önemlidir. Aksi takdirde bitmek bilmeyen bir tedavi süreci ve bazen hayatların son bulması gibi durumlar yaşanabilmektedir.

HPV (Human Papilloma Virüs) Nedir?

HPV daha çok cinsel yolla bulaşmakta olan görülme sıklığı gittikçe artış gösteren 100’den fazla çeşidi bulunan bir türüdür. İnsan vücuduna bulaşması sonrası ilk bulguları vücudun çeşitli bölgelerinde siğillerin meydana gelmesi olur. Siğiller ağırlıklı olarak genital bölgelerde görülür fakat vücudun her bölgesinde görüldüğü olmaktadır. HPV virüsü bulaşır bulaşmaz kişinin kanser olacağı anlamına gelmez. HPV virüslerinin büyük bir bölümüne karşı insan vücudunun savunma hücreleri savaşmaktadır. Bu virüse yakalanan kişilerde kanserin oluşması ortalama olarak 10-13 yıl civarındadır. Vücutta meydana gelen diğer kanserleri tetiklediği de yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

HPV virüsü nasıl bulaşır?

Oral Yolla İlişkide Bulaşan HPV virüsü

HPV virüsünün en temel bulaşma yöntemi cinsel ilişkidir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan HPV virüsünün tek bulaşma şekli bu değildir. Tuvalet (WC) ve havuzda dahi HPV virüsüne yakalanabilmektedir. Seks hayatı olmayan bayanlarda dahi son yıllarda HPV virüsüne rastlanmaktadır. Hamile bayanlar siğil virüsü olarak da bilinen HPV virüsüne yakalanırsa virüs doğum esnasında bebeğe geçer. Ender olarak görülse de solunum yollarda siğil lezyonları hastalığına neden olabilir.

Siğil virüsü – HPV virüsü Belirtileri
Bilinen en temel belirtisi genital bölgede siğil oluşması olan HPV virüsü belirtileri bazen fark edilmeyebilir. Çünkü herkeste siğil olmayabilir. HPV virüsü taşıyıcı olan birisinde siğil olmazken ilişkiye girdiği bir başka kişide hastalık kendisini siğillerle ortaya çıkartabilir. HPV virüsü taşıyıcısı olan bayanlar genellikle hastalığa yakalandıklarını jinekolojik muayene sırasında smear testi yapıldıktan sonra öğrenilirler. Oral yolla ilişkiye cinsel ilişkiye giren kişilerin ağızlarında ve ağız içlerinde siğil olabilir. HPV virüsü tedavisi yapılmadığı takdirde genellikle hastalık ilerleme göstermektedir. Bazı HPV virüsü çeşitleri kansere çevirebilmektedir.

HPV Virüsü Tedavisi
HPV virüsünün tedavisi bundan önceki yıllarda olumlu sonuçlar vermiyordu ve kesin bir tedavisi maalesef yoktu. Yalnız günümüzde yapılan tedavilerin bir kısmında hastalar tamamen iyileşebilmektedir. HPV virüsünün tedavisinde yapılan ilk uygulama siğillerin yakılması ya da dondurulması olmaktadır. Bunun yanı sıra virüsün yarattığı siğillerin bazı özel kremler yardımıyla da yok edilmesi sağlanabilmektedir. Siğillerin yakılması işleminde elektrokoter kullanılmakta, dondurulmasında ile sıvı nitroken ya da karbondioksit kullanmaktadır. Hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiğine en iyi kadın hastalıkları uzmanı yorumda bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir