hipofiz bezi, hipofiz bezi ne demek, hipofiz bezi nelere etki eder

Hipofiz bezi nedir?

Hipofiz; Kafatasının içinde, beynin alt kısmında bulunan ve burun boşluğuna komşu olan fındık büyüklüğünde bir hormon bezidir. Hipofiz bezi, Sella Turcica (Türk eyeri) adı verilen koruyucu bir kemik yapısında bulunur. Beynin üst merkezlerinden gelen iletiler önce hipotalamusa, daha sonra hipofiz sapından hipofiz bezine iletilir ve buradan vücut için gerekli olan hormonlar salınır. Yani hipofiz bezi hormonal sistemin ana kontrol noktasıdır. Hipofiz hormonları, diğer hormonal bezleri kontrol ederek dolaylı olarak iç organların çalışmasını düzenler.hipofiz bezi, hipofiz bezi ne demek, hipofiz bezi nelere etki eder

Hipofiz bezi üç kısımda incelenir: ön, arka ve orta hipofiz bezi olmak üzere ikiye ayrılır. Temel olarak hormon üretimi ön hipofiz bezinde gerçekleşir. Orta hipofiz bezinde sadece melanositleri uyaran bir hormon üretilir. Arka hipofiz bezi, hipotalamus ile iletişim kuran kısımdır ve burada iki farklı hormon üretilir.

  1. Ön hipofiz bezi temel olarak altı ayrı hormonun üretiminden sorumludur ve doğrudan endokrin sistemle ilgili olan kısımdır. Buna göre, ön hipofiz bezinden aşağıdaki hormonlar üretilir:

Büyüme hormonu (GH): tüm vücuda etki ederek, büyüme ve gelişme sırasında organların olgunlaşmasını ve büyümesini sağlar; Bu, yetişkinlik döneminde vücutta hücre fonksiyonunun sürekliliğine katkıda bulunur.

Adrenokortikotropin hormonu (ACTH): Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan kortizol, aldosteron, androjen türevleri gibi hayati hormonların üretimini düzenlemekten sorumludur.

Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH): Vücut için hayati önem taşıyan diğer bir hormon grubu olan tiroid bezine ait hormonların üretimini düzenler.

Foliküler uyarıcı hormon (FSH): Kadınlarda yumurtalıklarda üreme hücrelerinin gelişiminden sorumlu olan FSH; Erkeklerde sperm üretiminin düzenlenmesinde de rol oynar. Ayrıca östrojen, progesteron ve testosteron gibi seks hormonlarının üretimini de düzenler.

Lüteinleştirici Hormon (LH): Olgunlaşan yumurtaların kadınlarda üreme sistemine girmesini sağlar; erkeklerde sperm üretimi ve olgunlaşmasından sorumludur. Ayrıca FSH ile birlikte seks hormonlarının üretiminin düzenlenmesinde rol oynar.

Prolaktin: Bu, doğumdan sonra kadınlarda anne sütü üretimini destekleyen ana hormondur. Ayrıca üreme sistemini düzenleyen çeşitli psikolojik etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

  1. Arka hipofiz bezi iki farklı hormonun üretiminden sorumludur; Doğrudan hipotalamusa bağlanan bir doku yapısına sahiptir:

Antidiüretik hormon (ADH): İdrar miktarını ve vücuttaki su mevcudiyetini düzenleyerek böbreklerde su tutulmasına neden olur.

Oksitosin: Kadınlarda kasılmalara neden olan ve doğumdan sonra uterusu kasıp doğum kanamasını durduran bir hormondur. Ayrıca basınç altında meme dokusundan anne sütünün salınmasında rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir