güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi faydaları

Güneş Kremleri Hakkında Bilinmeyenler

Güneş kremleri  yaz mevsiminin gelmesiyle beraber cildi güneşten korumak amacıyla kullanılan pomatlardır. Tabi ki güneş kremlerinin de çeşitleri fazladır. Bu yüzden güneş kremi seçiminde de dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Özellikle nano teknolojik güneş kremleri uygulanacak bölgeye bir kez sürüldüğünde tüm gün koruma sağlayabilmektedir. Bu sayede de hem maddi açıdan kazançlı olmakta ve hem de daha etkili bir koruma sağlanmaktadır. Bu güneş kremleri tedirgin olmadan kullanılabilmektedir. Nao teknoloji kremlerinin içerisinde bulunan titanyum dioksit ve çinko oksit, güneşin zararlı ışınlarından da koruma sağlamaktadır. Titanyum dioksit ve çinko oksit maddeleri nano teknoloji sayesinde çok küçük parçalara ayrılmıştır. Bu nano teknoloji, parçacıkları çok küçük parçalara( 100nm’nşn altına indirilmiş) ayırmaktadır.

Bu şekilde yapılan bir güneş kremi de doğal olarak içinde bulunan çok küçük parçacıklar cildin ölü hücre tabakalarının içine girmekte ve 24 saat içerisinde ancak vücutta atılabilmektedir. Nano partikül titanyum dioksit adındaki madde, 35 nm’den küçük olup, güneşte korunma amaçlı geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu titanyum dioksitin daha önceleri vücuda yayılabileceği konusundaki tedirgin eden durumu daha sonraki araştırmalarda tam aksine derinin sadece üst tabakasında kaldığı be vücuda yayılmadığı görülmüştür.güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi faydalarıGüneş Kremi Sürülme Ölçüleri:

Güneş kremleri vücuda koruma sağlayacak kadarki miktardan fazla sürülmemelidir. Bu bağlamda aşağıdaki gibi ölçüler uygulanırsa daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir:

  • Yüz ile boyun bölgesi için yarım tatlı kaşığından fazla,
  • Sağ ve sol kola tam tatlı kaşığından fazla,
  • Göğüs ve sırt bölgesine tam tatlı kaşığından fazla,
  • Bacaklara da yine gam tatlı kaşığından fazla olmak üzere sürülmelidir.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Güneş kremi alırken özellikle etiket kısmındaki SPF ( sun protection faktör yani anlam olarak, güneşten koruma faktörüdür) değerleri çok önemlidir. Bu değerin anlamı yeteri miktarda güneş kremi sürülerek ulaşılacak değeri göstermektedir. Kısacası güneşin ultraviyole ışınlarını filtre ederek cildin zarar görmesini önlemektedir. Bu yüzden de kremi süreceğimiz miktar önemlidir. Az sürülmesi durumundan koruma düzeyi kesinlikle azalacaktır. O yüzden de bol sürmekte yine de fayda vardır. Günlük bakımda ise 15 faktörlü spf kremler kullanmakta fayda vardır. Hassas ve ya çok açık tenli olanların ise faktör oranı daha yüksek olan güneş kremlerini tercih etmeleri önerilir. Güneş kreminin pahalı veya ucuz olması pek bir şey ifade etmez çünkü önemli olan şey içinde bulunması gereken maddeleri bulundurup bulundurmadığıdır. Aynı zamanda ise yeterli olmayan miktarda sürmemek ve etki suresi dolduktan sonra tekrar sürmek gerekir, aksi takdirde etkisi azalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir