enerji veren gıdalar, nasıl enerjik olunur, vücuda enerji sağlama

Enerjinizi Arttıracak Öneriler

Enerjinizi arttırmak ve gün boyu korumak için beslenmenize dikkat etmeli ve kendinize birkaç saat ayırmalısınız. Enerjinizi artırmak için bazı ipuçları:

1.Her gün 1-40 gram. buğday mısır vb. Lif enerjiyi arttırır ve stresi azaltır.

2- Sabahları duş alarak soğuk ve sıcak duş alın. Önce ılık suyun altında durun. Sonra suyun sıcaklığıyla oynayın. Ancak başınızı suyun altına sokmamaya dikkat edin. Bunu 5-6 dakika tekrarlarsanız, dışarı çıktığınızda daha rahatlamış hissedeceksiniz.

3- Yapılan araştırmalara göre her dört kadından birinde demir düzeyi düşük. Bu halsizlik ve halsizlik yaratır. Bu nedenle bol miktarda yeşil sebze, kuru meyve ve demir içeren tahılları tüketmelisiniz.enerji veren gıdalar, nasıl enerjik olunur, vücuda enerji sağlama

Daha fazla balık, tavuk, peynir, fasulye ve yumurta yemelisiniz. Çünkü bu besinler vücudun ihtiyacı olan omega-3’leri içerir. Balık yemek de vücudun serotonin salgılamasına neden olur. Bu hormon beyindeki mutluluk merkezini harekete geçirir.

5-Günde 2-3 litre su içmelisiniz. Harvard Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, bu suyu içmek dayanıklılığı artırır ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Ama unutmayın; fazlası zararlıdır.

6- Dik durun. Ayakta kambur durmak, kaslar hızlı çalışır ve yorulur. Nefes almakta zorlanıyorsun. Dik pozisyonda nefes almak daha kolaydır, oksijen akciğerleri doldurur ve böylece kan daha kolay dolaşır.

Araştırmalara göre sevdiğiniz müzikleri dinlemek stresi azaltıyor ve yorgunlukla savaşmayı kolaylaştırıyor. Bu yüzden hemen müzik çalarınızı alın ve yürürken, çalışırken veya çalışırken müzik dinlemeyi unutmayın.

8- Dışarı çıkın. Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şey dışarı çıkmaktır. Araştırmalar, doğal ışığın beyni harekete geçirdiğini ve serotonin salınımına yardımcı olduğunu gösteriyor. Mutluluğunuza katkı sağlar.

9- Çalışırken gözlerinizi kapatın ve biraz dinlenin.

10- Vücudunuzun asitliğini dengelemeniz gerekiyor. Çok fazla şeker ve peynir asitliğe neden olur ve enerjiyi emer. Bu nedenle bol sebze ve meyve salatası tüketin.

11- Düzenli yemek yiyin. Öğün aralarındaki uzun aralarla şeker düşer, bu da enerjinizi düşürür. Günde 3 kez yemeye özen gösterin. Gün boyunca muz, fındık ve yoğurt yemek idealdir.

Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın. Süt, 150 gr. Yoğurt, 1 muz, tereyağı, bal, fındık ve cevizleri karıştırıp yiyebilirsiniz. Bu karışım, güne daha atletik bir formda başlamak isteyenler için mükemmel bir karışım.

13- Nefes almanın önemini anladığınızdan emin olun. Derin nefes alma, solunum yollarınızı açar ve daha fazla enerji kazanmanızı sağlar. Her saat başı 3 veya 4 derin nefes alın.

14- Adımlarınızı artırın. Daha fazla yürü, merdivenleri tırman. Mümkün olduğunca aktif olursanız, kanın hızlı hareket ettiğine, kaslara ve organlara akan oksijenin arttığına ikna olacaksınız. Ayrıca sizi rahatlatacaktır.

15.Magnezyum alırken dikkatli olun. Sebzelerde, kuruyemişlerde ve tahıllı ekmeklerde bulunan bu vitamin size enerji verir.

16.Besinlerden enerjinin hızlı emilimini sağlayan Koenzim Q10, vücudun ürettiği bir antioksidandır. Bu enzimi üreten besinler brokoli, esmer şeker, kepekli tahıllar, soya ve fındıktır.

17- Çok miktarda kafein ve alkol uykuyu engeller ve canlandırıcı B vitaminini emer. Alkol, çay ve kahve tüketiminizi en aza indirmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir