En Sık Yapılan İlkyardım Hataları

Yaşanılan olumsuz bir durum ya da kaza anında yapılan ilk müdahaleler çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ilk yardım yapılması konusunda bilinçli olunmalı ve gelişigüzel, kulaktan dolma bilgilerle müdahale yapılmamalı ve yapılmasına izin verilmemelidir. Her bireyin ilk yardım konusunda bilgi sahibi olması ve bilinçli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Ancak toplumumuzda bu konuda büyük sorunlar yaşanmakta, kulaktan dolma ve gelişigüzel şekilde uygulanan bu bilinçsiz uygulamalar sonucunda durum daha kötüye gidebilmekte hatta ölüme bile neden olabilmektedir.

Yapılan Yanlış Uygulamalar ve Olması Gerekenler

  • Ateşliyken Terlemeye Çalışılması: Hastalık esnasında vücut ısınmasına rağmen titreme olması durumunda ateş yükselmesi var demektir. Sıcaklık vücudun enfeksiyonlarla savaşması için yardımcı bir etken olmasına karşılık ateşin daha fazla yükselmesine neden olacaktır. Yüksek ateş ise vücuda telafisi olmayan hasarlar verebilmektedir. Bu nedenle ateşliyken terlemeye çalışmak yanlış bir uygulama olacaktır.ilkyardım hataları, ilkyardım yapmak, ilkyardım hataları
  • Yanıklara Krem Uygulamak: Vücutta bir yerin yanması sonucunda oluşan ısı düşünüldüğünden daha derinlere inmektedir. Bu nedenle yapılacak ilk müdahale hemen krem uygulamak yerine 15 dakika boyunca soğuk suya sokmak olmalıdır. Yapılan bu uygulama sayesinde ısının yanan bölgenin içinde hapsolması engellenebilmektedir. Yapılacak krem uygulaması ise 20 dakika ya da daha sonra olmalıdır.
  • Yaralı/Kazazedeleri Hareket Ettirmek: Yaşanılan bir kaza olayına rastlanması durumunda olaydan etkilenen kişilerin hareket ettirilmesi mevcut durumun daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir. Görünürde herhangi bir hasar olmasa bile içerde bazı hasarlar meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durumda ambulans çağırılmalı, yaralılar hareket ettirilmemeli ve kanama varsa bulundukları yerde durdurmaya çalışılmalıdır.
  • Boğulan Kişinin Sırtına Vurmak: Boğaza bir cisim tıkanması sonucu boğulma yaşayan birinin sırtına vurmak boğazındaki cismin daha derine inmesine neden olacaktır. Bu nedenle doğru müdahale kişinin eğilmesini sağlayarak 2 defa yavaş bir şekilde nefes almaya çalışmasını söylemek olacaktır. Böylece nefes yolları açılabilmektedir. İlk yardım konusunda yeterli bilgiye sahipseniz bu durumda uygulanacak pozisyonlar ve müdahalelerle cismin çıkmasını da sağlayabilirsiniz.
  • Donan Bölgelere Sıcak Uygulamak: Donan bir bölgeye ya da uzva ovma ve sıcak suya maruz bırakma gibi bir uygulama yapılması halinde mevcut durum daha kötü bir hal alacaktır. Vücutta soğuktan donan bir bölüm olması halinde yapılması gereken önce soğuk suya sokmak ve suyun sıcaklığını yavaş yavaş artırmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir