eğitimdeki gelişmeler, eğitim nasıl geliştirilir, eğitim sistemi

Eğitimde 21. YY.’a Ayak Uydurun

Günümüzde işverenler artık yalnızca mezuniyet durumuna değil, farklı yeteneklerin olup olmadığına da bakmaktadır. Bu nedenle sadece güzel not ortalamaları ile mezun olmak yeterli değildir. Aynı zamanda analitik düşünme becerisi, bilgi okuryazarlığı, üretkenlik gibi faktörlerinde kişi de bulunması gerekmektedir. 21. Yy.’ da bu beceriler olmadan iyi bir iş bulmak neredeyse imkansızdır. Tabii ki sizlerin işe bakış açınızla kendinizi geliştirmeniz farklılık göstermektedir. Eğer neresi olursa olsun, hangi iş olursa çalışırım mantığı ile iş yaşantınıza başlayacaksınız bu yeteneklerin çok önemi olmamaktır. Fakat, kendinizi geliştirecek ve içinizdeki potansiyeli dışarı çıkarabileceğiniz bir iş istiyorsanız eğitimizde bazı unsurlara da büyük önem vermeniz gerekmektedir.eğitimdeki gelişmeler, eğitim nasıl geliştirilir, eğitim sistemi

Eğitim Sistemi

Eğitim alanında artık her öğrenci belli aralıklarla sınavlardan geçiyor. Sınavlara hazırlık aşamasında dahi olsanız 21. Yy.’ a ayak uydurmak zorundasınız. Çünkü, iyi bir kariyer planlamasının lise zamanlarından itibaren şekillenmesi gerekmektedir. Lise öğrencilerine uzmanlar artık alışılagelmiş bölümleri değil, popüler bölümleri tercih etmeleri konusunda uyarıyor. Bunun sebebi, alışa gelen bölümlerin çok fazla tercih edilmesi sebebi ile çok mezun vermesi ve buna bağlı olarak da iş bulma aşamasında çok zorlanmalarından kaynaklanmaktadır.

Staj Tecrübesi Mutlaka Edinin

Hayatınıza atılmadan önce staj yapmanız hem mesleğinizi tanımanıza hem de meslek hayatınız da hangi dallara kayacağınızı belirlemekte önem göstermektedir. Bu neden mezun ya da son senelere gelmiş her gencin staj yapması çok önemlidir.

İş hayatına atılırken sadece mezuniyet bilginiz yeterli olmayacaktır. Üniversite hayatınız boyunca sosyal anlamda hayatın içinde aktif olarak yer almalısınız. Bir şirkete mülakata girecek adayların şirket yetkilileri tarafından yalnızca eğitim durumu ve not ortalamalarına bakılmamaktadır. Kişinin kendini ifade edişi, sorulara verdiği yanıtlar, analitik düşünebilmesi, bilgiye kolayca nasıl ve nereden erişebileceğini bilmesi gibi birçok önemli faktör şirket yetkilileri tarafından kısa sürede gözlenmektedir. Kişinin kendini ifade edebilmesi için sosyallik son derece önem kazanmaktadır. Çünkü, kalabalık içinde kendine ifade edebilen gençler mülakatlarda da başarı göstermektedir. Üniversite hayatınız boyunca yalnızca derslerinize değil, bilgi okuryazarlığı, analitik düşünme, kendini güzel ifade etme gibi sosyal alanlara da yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir