göz sağlığını koruma, göz sağlığı nasıl korunur, dijital çağ ve göz sağlığı

Dijital Çağ Göz Hastalıklarının Sayısını Artırıyor

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insanların bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarda geçirdikleri zaman her geçen gün artmaktadır. Yeni bir nesil, önceki nesilden çok daha fazla dijital cihaz kullanarak dijital dünyada doğal olarak doğuyor. Akademik eğitimleri bile son zamanlarda dijital olarak ilerliyor. Pandemi sürecinde evde olan herkesin televizyon, bilgisayar ve telefonla geçirdiği sürelerde artış oldu. Dijital ekranlarda vakit geçiren kişiler bu büyümeden dolayı görme sorunları yaşayabilirler.göz sağlığını koruma, göz sağlığı nasıl korunur, dijital çağ ve göz sağlığı

Görme bozuklukları, görüntünün retinaya odaklanamadığı durumlardır ve iki gruba ayrılır. Birinci grupta çocukluktan itibaren uzak görmeyi bozan ve her yaşta görülebilen miyopi, ileri görüşlülük ve astigmatizma, ikinci grupta ise yakın görmeyi bozan presbiyopi, yaşın üzerindeki her insanda görülür. 40. ve okumamızı engeller.

Uzak görüşü bozan hastalıklar daha çok gençlerde görülüyor.

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma, genç yaşta uzak görmeyi bozan bozukluklar olarak öne çıkıyor. Gözlük ve kontakt lens ile düzeltilebilen bu rahatsızlıklar için bu yöntemleri kullanmak istemeyen kişilere lazer tedavisi uygulanmaktadır. Lazer tedavisi, gözün dış merceği olan korneanın tabakasını tedavi ederek gözlüksüz net görüş sağlar. Halk arasında göz çizimi olarak da bilinen bu yöntem, gözün ön tabakasındaki gözlük sayısının lazerle dövme yapılmış gibi işlenmesine dayanır.

Son yıllarda lazer terapi teknolojisinin ilerlemesi ile bıçaksız, temassız LASIK, Smile, iLasik vb. birçok farklı lazer tekniği ortaya çıkmıştır. Lazer cerrahisi genellikle pahalı ve yeni teknolojik cihazlar gerektirir. Ülkemiz bu yöntemlerde gerek doktor tecrübesi gerekse cihaz filosu açısından en üst seviyededir. Çoğu Avrupa ülkesinde bulunmayan veya maliyeti nedeniyle hastaların ulaşamadığı cihazlarla ülkemizde modern tedavi almak çok daha kolay ve ucuzdur. Bu nedenle birçok ülkeden hastalar tedavi için ülkemize gelmektedir.

40 yaşın üzerindeki lazerler kullanışlı değildir.

40 yaş ve üzerinde yakın görme bozulduğundan ve lazerler yardımcı olmadığından, bu dönemde en başarılı sonuç, göz merceğini çıkaran ve genellikle akıllı mercek olarak bilinen üç odaklı bir mercek yerleştiren akıllı mercek ameliyatıdır. gönderildi. İşlem, katarakt oluşumundan önce erken dönemde kataraktların giderilmesi için cerrahi müdahale ile yapılabildiği gibi yakın mesafede odaklanma yeteneğini kaybetmiş göz merceğinin çıkartılıp yerine trifokal yani trifokal ile değiştirilmesi ile gerçekleştirilir. Gözlüksüz net görüş sağlayan göz içi lensi. kısa, orta ve uzun mesafeler için.

Bu konudaki araştırmamız, dünyanın önde gelen katarakt ve refraktif cerrahi dergisi olan Journal of Cataract and Refraactive Surgery’de yayınlandı. Amerikan Göz Akademisi, Amerikan Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki üyeleri tarafından Editörün Seçimi ve Önerilen Okuma olarak ilan etti. Bu çalışmada hastaların% 100’ü akıllı lens kullanımından memnun olduklarını ve tekrar ameliyat olsaydı aynı lensleri kesinlikle tekrar kullanmak isteyeceklerini belirtmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir