dana burnu ilaçlama, dana burnu nasıl ilaçlanır, dana burnu ilaçlaması yapma

Dana Burnu İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Danaburnu, çoğunlukla toprak altında yaşadığı gibi kapalı alanlardaki süs bitkilerinin de kurumasına yol açan bir haşeredir. Bununla birlikte, tarım alanları, bahçe ve seralardaki bitkiler için tehlike arz eden bu haşereler, ilkbahar aylarında hızlı bir artış gösterir. Hem etçil hem de otçul olarak beslenen danaburnu, toprak altında açtığı kanallar yoluyla bitkilerin köklerine ulaşabildiği gibi; toprak altında yaşayan böcekleri ve solucanları da tüketebilmektedir. Sahip olduğu kıskaçlar sayesinde toprağı kolaylıkla kazabilen bu haşereler ortama 3-4 cm boyutundadır. Siyah ya da kahverengi tonlarında görülen bu haşereler danaburnu ilaçlama yapılmadığı sürece çoğalmaya bitkilere zarar vermeye devam edecektir. Özellikle genç bitkilerin kurumasına yol açan dana burnu haşeresi ile mücadele için etkili böcek ilaçları kullanılarak yapılan uygulamalar dışında hiçbir yöntem çözüm vermez.dana burnu ilaçlama, dana burnu nasıl ilaçlanır, dana burnu ilaçlaması yapma

Genellikle açık alanlarda yaşayan bu haşereler, kapalı alanlara da yuva yapabilmektedir. Süs bitkilerinin birkaç hafta içerisinde kurumasına neden olan ve yavrularını bitki kökleri arasına bırakarak, bitkinin çok kısa sürede yok olmasına neden olan bu haşereler ile mücadele için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak gereklidir. Danaburnu ilaçlaması genellikle bu haşerelerin üreme dönemi olan ilkbahar ayları ile yaz döneminde yapılmaktadır. Sahip olduğu güçlü algılar sayesinde yuva yapma ve besin bulma konusunda zorluk çekmeyen bu haşereler, 2-3 yıl yaşayabilmektedir. Yılda bir defa üreyen dana burnu, ilkbahar aylarında yumurtalarını bırakır. Havaların ısınmasıyla çatlamaya başlayan yumurtalardan çıkan larvalar hızlı bir şekilde erginleşerek bir dahaki bahar döneminde üreyecek hale gelir.

Tarla, bahçe, sera gibi alanlar için sıklıkla yapılan dana burnu ilaçlaması için sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. Ancak kullanılan ilaçların, bitkilere ve toprağa zarar vermemesi son derece önemlidir. Toprağın içinde yaşayan tüm canlıların ölmesine neden olacak etkiye sahip ilaçlar, toprağın kısa sürede kuruyarak verimsizleşmesine neden olacaktır. Bu nedenle açık alanlarda yapılan ilaçlama uygulamalarında dikkatli olunması gerektiği gibi danaburnu mücadelesi için kullanılan ilaçların sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olması şarttır. Amatör olarak gerçekleştirilen dana burnu ilaçlaması, bu haşerelere karşı etki sağlamayacağı gibi toprağa ve bitkilere olduğu kadar çevreye ve insan sağlığına da zarar verecektir. Bu nedenle sağlık bakanlığından onaylı olan ve kaliteli ilaçlar kullanan firmalar dışındaki kişi ya da kurumlardan kesinlikle yardım almamak gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir