bebek tırnağı kesme, bebek tırnağı kesme zamanı, bebek tırnağı ne zaman kesilir

Bebek Tırnağı Nasıl ve Ne Zaman Kesilmelidir?

Bebeklerin tırnağını kesmek bilhassa ilk defa çocuk sahibi olan anne babalar için zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Zira bebeklerin elleri veya genel olarak kendileri oldukça hassas varlıklar olduklarından dolayı onlara hiç bir şekilde zarar gelmesini istemeyiz ve bu durum bizi bazen bir şeyler yapmaktan alıkoyabilir. Fakat aslında bebek tırnağının ne zaman kesileceğini bilmek ve bunun nasıl yapılacağını öğrenmek o kadar da zor değil zira sizlere konu hakkındaki tüm detayları aktarıyoruz.bebek tırnağı kesme, bebek tırnağı kesme zamanı, bebek tırnağı ne zaman kesilir

Bebeklerin tırnaklarını kesmek ve henüz ellerini doğru şekilde kontrol etmeyi bilmemeleri nedeniyle çok önemlidir. Çünkü bebekler zaman zaman tırnaklarını kullanarak kendilerine zarar verebilir ve gözlerine bile hasar vererek görme sorunlarına sebep olabiliyor. Tabii ki bebek eldivenleri bu tür durumlara engel olmak için kullanılır ancak her zaman eldivenle durmasını sağlamak bir zor olduğu için tırnaklarının kesilmesini kesinlikle unutmamak gerekir. Bu iş için yetişkinlerin kullandığı tırnak makaslarını kesinlikle kullanmamak gerekmektedir. Bebeklerin tırnak yapıları bizim kadar gelişmediği ve mikrop kapmaya eğilimli olduğu için bebeklere özel üretilen tırnak makaslarını kullanabilir ve böylelikle risksiz bir şekilde bebeğinizin tırnaklarını kesebilirsiniz. Genel olarak bebeklerin bir iki haftalık olduklarında tırnakları kesilmeye müsait duruma gelir ve bu sebeple bu süre geldiğinde tırnakları bir kontrol edilerek kesim gerektirip gerektirmediğine göz atmanız gerekir. Fakat bazı bebeklerin tırnakları daha doğumda bile oldukça uzun olabileceğinden dolayı daha erken bir kesim de gerekebilir.

Kesim esnasında ise el tırnaklarını yuvarlak ile tırnak batmalarına müsaade etmeyecek bir şekilde kesmeniz gerekmektedir. Ayak tırnaklarında ise küt bir kesim tercih edilmeli ve özellikle başparmaktaki tırnak batıkları engellenmelidir. Birçok kişi maalesef daha bebekken tırnak batmasıyla karşılasılır ve daha sonra bu durum hayatının ilerleyen dönemlerinde bir çile olarak devam etmektedir. Eğer çok hareketli bir bebeğe sahipseniz tırnaklarını tek başınıza kesmeye çalışırken sıkıntı yaşanabilir. Yanınızda duracak bir kişi bebeği oyalar ve elini tutarken siz de kesmeye çalıştığınız durumlarda daha düzgün sonuçlar da elde edilebilir. Tırnak kesiminden sonra küçük bir kağıt törpü kullanarak ince detayları da daha mükemmel hale getirebilir ve aynı zamanda bebeğinizin kendine zarar vermesinin önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir