ayak kokusu nedenleri, ayak kokusunu giderme, ayak kokusunu ortadan kaldırma

Ayak Kokusu İçin Çözümler

Evde, iş yerinde, dışarıda sokakta ayakkabıyı hiç çıkarmayan insanlar var. Bu şekilde tüm gün giyinmek cildimizi tabi ki yorar, cildimizin terlemesine yol açar. Zamanla terleme de kötü kokuların oluşmasına neden olur. İstenmeyen kokular arasında ayak kokusu da vardır. Hatta ve hatta istenmeyen kokuların başında yer alır. Peki nasıl ayak kokularından kurtulabiliriz?ayak kokusu nedenleri, ayak kokusunu giderme, ayak kokusunu ortadan kaldırma

Nedenleri;

Birçok kişi günlük hayatta birçok nedenle terler. Yüksek sıcaklıklar yaz aylarında terlemeye neden olurken, üşümeyi kış aylarında da engellemek için kat kat giyinmek başlıca terlemenin nedenleri arasında yer alır. Özellikle ayak, el, koltuk altı, genital bölge gibi ter bezlerinin yoğun olarak çalıştığı bölgeler sıklıkla, çokça terler. Ancak bazı insanların terlemesi havaların ısınması ile alakalı değildir. Bünyesel nedenler, hormonlar, adrenalin, heyecan da terleme nedenleri arasındadır. Gençler sıklıkla ergenlik döneminde de terler. Ayak kokusu gibi istenmeyen kokuların oluşmasına bu terlemeler neden olur.

Aslında öncelikle bu istenmeyen ayak kokusunu önlemek için terlemeyş önlemek gerekir. Terleme engellendiğinde koku da engellenir. Çünkü terli ortamda kokuyu taşıyan bakteriler yaşar.

Öncelikle ayak kokusunu gidermek için terlemenizi sağlayacak sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Terlemeyi derisi kalın olan ayakkabılar da sağlayabilir. Bu giyecekleri giymekten bu nedenle kaçınmalısınız. Ayakkabılarınıza kokuyu gidermek için geceden soda yani maden suyu dökebilirsiniz. Ertesi güne kadar bekleyin. Kokuyu maden suyu biraz olsun önleyecektir.

Kokuyu, vazelin ya da krem kullanmak da bir parça olsun önlemeye yardımcı olacaktır. siyah çay demlendikten sonra arta kalan çaya ayaklarınızı sokup, 10 dk kadar bekleyin. Sonrasında silin. Ayak kokusunu gidermek için bu da başka bir yöntemdir.

Yak derinizde kokunun oluşmaması için mantar oluşmamasına dikkat edin. Başkalarının ayakkabılarını giydiğinizde mantar oluşma riski artar. Başkalarının eşyalarını bu nedenle kullanmayın.

Çoraplarınızı sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Ayakkabılarınızın içine ayak kokusunu önlemek için bir top naftalini bir gece önceden koyun. Naftalin sabaha kadar ayakkabınızda dursun. Ayak kokusunu bu şekilde önleyebilirsiniz.

Ayaklarınızı duş aldıktan sonra iyice kurulayın, nemli kalmasına müsaade etmeyin. Kokuyu adaçayı yaprakları da engeller. Adaçayı yapraklarını bunun için ezerek ayakkabınızın içine koyabilirsiniz. Ayakkabılarınızı çıkarıp güneşte koyarsanız bakteri oluşmasını engellerseniz. Kabartma tozunu ayakkabılarınıza serpip bir gece bekletirseniz ayak kokusunu bu önlemeye yardımcı olacaktır. Bir bez ile ertesi gün ayakkabıları temizleyin.

Birkaç damla sirkeyi bir miktar suyun içine dökün ve ayakkabılarınızı bu sirkeli su ile yıkayın. Ayak kokusunu bu şekilde de önleyebilirsiniz. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak kaynar su içine atın. Sabah ve akşamları su soğuduktan sonra bu su ile ayaklarınızı yıkayın. Terleyen ayaklarınızı bu su ile ovabilirsiniz.

2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisini 1 litre suya atabilir ve terli ayaklar bu su ile yıkanabilir. İstenmeyen kokuyu ayrıca önlemek için karbonat ya da bebek pudrası ile terlenen bölgeler silinebilir. Karbonata bir parça pamuğu batırın ve ayaklarınızı duştan sonra karbonatla silin. Ayak kokusu belirttiğimiz gibi birçok şekilde önlenebilir. Bu birçok yöntemi deneyerek siz de ayaklarınızdaki kötü koku ve terlemeden kurtulabilirsiniz.

Yapılan son araştırmalarda oldukça ilginç bir tespit bulunmuş. Bazı cins sivrisinekleri ayak kokusunun önlediği ve kişilere sivrisineklerin yaklaşmasını önlediği ortaya çıkmıştır. Birçok ayakları kokan kişi üzerinde yapılan araştırmalara göre tehlikeli olan ve insanları ısıran sivrisinekler ayakları kokan kişilere gelmiyormuş ve ısırmıyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir