atiker lpg sistemi, atiker marka lpg sistemleri, atiker lpg sistemlerinin farkı

ATİKER LPG

Atiker Lpg, 1970 yılında çelik saçtan sondaj boruları üretmek amacıyla kurulmuş, daha sonra, gelişerek LPG tankları üretimine geçmiş, talepler doğrultusunda LPG ve CNG yakıt sistemleri üretimine yönelmiştir. Hızlı bir gelişim aşamasının ardından, dünya markası haline gelen Atiker Lpg, Konya’da 55.000 m² kapalı alanda üretim yapmaktadır. Teknolojinin getirdiği yeniliklerin,  ürünlerde kullanılması ile bugün yüksek kaliteli ürünlerin tüketiciye sunulması Atiker Lpg firmasının sloganı olmuştur.  2009 yılında, Türk Patent Enstitüsü Atiker markasını ‘’tanınmış marka’’ olarak tescil etmiştir. Bu sebeple Atiker markası 196 ülkede koruma altına alınmıştır.atiker lpg sistemi, atiker marka lpg sistemleri, atiker lpg sistemlerinin farkı

Atiker Lpg, müşterilerine yüksek kaliteli ürünleri düşük fiyattan sunmayı ilke edinmiştir. Ar – Ge çalışmalarına verdiği önemle, müşteri isteklerini ön planda tutmuş bir firmadır.

Üretim aşamasında kullanılan tüm ürünlerin kalitesini ön planda tutarak, güvenilir şirket olarak kalma amacına ulaşmayı hedeflemiş olan firma, ürünlerin tamamında ECE R 67-01 Avrupa Kalite belgeli ürünleri kullanmaktadır. Malzeme siparişinden, ürünlerin üretilmesine kadar tüm süreçte kontrol mekanizmasını işleten bir firmadır. Ürettiği LPG tanklarında DIN EN 10120 kalite LPG Tüp Çeliği saçlarının dışında başka saç kullanmamaktadır. Tanklarda sızıntı riskini ortadan kaldıran dövme çelik sistemini kullanır. Tankların imalat aşamasında kullanılan kaynaklar, X – Ray kontrolünden geçirilir.

LPG halk arasında tüpgaz olarak bilinir. Genellikle ısınma, ısıtma, aydınlanma ve araçlarda hareketi sağlayan enerji kaynağı olarak kullanılır. Renksiz ve kokusuz olduğu için, sızıntı yapması tehlikelidir. Bu yüzden rafinerilerde özel olarak kokulandırılır. LPG yalnız basınç altında depolanabilir, kalın çelik tanklarda ve borularda taşınabilir. Havadan ağır olduğu için, sızıntı halinde su gibi yere akar. Üretimi ham petrolün arıtılması ve doğalgaz yoluyla olmaktadır. Benzine alternatif olarak kullanılması, ilk olarak Amerika’da gerçekleşen LPG, maliyetinin düşük olması sebebiyle, dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşmıştır.  Benzin kullanımına göre % 60 oranında yakıt tasarrufu sağladığı, araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Artık lüks araçlar bile, fabrika çıkışı gaz sistemi ile donatılıyor. Ülkemizdeki kullanımı, Sanayi Bakanlığı tarafından çeşitli koşullara bağlanarak 1995 yılında serbest bırakılmıştır.

Atiker Lpg, araçlar için ürettiği LPG sistemlerini, LPG karbüratörlü ve LPG sıralı sistem olarak üretmektedir. Sıralı sistem LPG, bu sektörde üretilen sistemlerin en gelişmiş olanıdır. Yeni sistem araçlarda uygulanan bu sistem, tamamen bilgisayar kontrollüdür. Benzinli sistemde olduğu gibi, motor enjektörler yardımıyla çalışır. Orijinal ekipmanlarla, sağlıklı bir işçilik yardımıyla kurulan sıralı LPG, araçlarda çok iyi işleyen yakıt sistemi olarak kullanılır. Benzinli sistemlerden daha güvenilir olduğu söylenebilir. Milyonlarca aracın LPG kullanması bunun kanıtı olsa gerek.

 LPG li sistemler bilinenin aksine motorlara zarar vermez. İyi yandıktan sonra, silindirlerde atık bırakmaz. Tam anlamı ile yanan LPG havayı da kirletmez. Lpg tankları, benzin depolarına nazaran, çarpmaya karşı daha mukavemetlidir. Otogaz tankları, fabrika çıkışında birçok testten geçirilerek hizmete sunulur. LPG tankları % 80 doluma kadar ayarlanmıştır. Bunun üzerinde dolum yapılmamalıdır. LPG tanklarındaki güvenlik önlemleri, herhangi bir olumsuzlukta gaz çıkışını keserek, araçların ve kullanıcıların emniyetini sağlamaktadır.

Bütün bu güvenlik önlemlerine rağmen, kullanıcılarında dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. LPG sistemli araçlarını hava sirkülasyonunun olmadığı kapalı yerlerde uzun süre bırakmamalı,  gaz ayarlarını yetkili servislere yaptırmalıdırlar. Egzozdan çıkan havayı uzun süre solumamak gerekir. Gaz kokusu olduğunda aracı durdurup vanayı kapatarak, yetkili servisi aramak gerekir.

Atiker Lpg müşteri memnuniyetini düşünen bir firmadır. Bayileri aracılığıyla LPG dönüşüm sistemlerinin montajını yaptırmakta, tüm ürünlerinde garanti kapsamında teknik servis hizmeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir