Kaşıntı Neden Oluyor?

Kaşıntı, cildin sararması ile kırmızı lekeler, elde ve ayakaltlarında ısı artışı yaşanır.  Pek üzerinde durulmayan ve geçiştirilen bu belirtiler karaciğer hastalıklarının habercisi olabilir. Karaciğer ile ilgili hastalıklar günümüzde oldukça yaygındır.  Özellikle siroz büyük bir sorun haline geldi. Bazen belirtileri görülmekte fakat gizlice ilerleyen bir hastalık da olabiliyor.

İlk Belirti Sarılık

kaşıntı, kızarıklıklar, cildin sararmasıSarılık genelde ‘Bilirubin’ diye adlandırılan karaciğerin dışarı atması gereken maddeyi atamaması durumunda oluşur ve sonrasında hastalığın farkına varmada önemlilik arz eder. Bu belirtide kişinin gözlerinde, idrar ve ya cilt renginde sararma gözlenir. Fakat sarılık sadece karaciğer hastalıklarında değil safrakesesi ve pankreas hastalıklarında da görülebildiği için her sarılığın karaciğer hastalığına işaret etmediğinin unutulmaması gerekmektedir.

Elde Kızarıklık Olması

Karaciğer hastalıklarının teşhisinde cilt bulgularından da yararlanılmaktadır. Kaşıntılar genelde ciltte kırmızı renkli ve örümcek ağını andıran oluşumlar el ve ayak tabanlarında sıcaklık artışı ile birlikte görülen kızarıklıklar önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Erkeklerin memelerinde büyüme varsa, ve Karaciğerin yetersizliği sonucunda gelişen amonyak birikimi ile beyin ve sinir sisteminin etkilenmesi sonucunda ise; ellerde titreme ve yazı yazamama konuşma bozuklukları gibi sorunlar da gelişebilir.

Tedbir Olarak Yapılması Gerekenler

Hepatit B aşısı karaciğer hastalığından korunmada ilk adım olarak görülmektedir. Günümüzde ise çocuklara doğar doğmaz toplamda 3 defa uygulanır. Ancak bunun dışındaki bir zaman diliminde de uygulanabilir.

  • Karaciğer hastalıkları arasında en korkutucu olan sirozun en büyük nedeninin aşırı alkol kullanımı olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle alkol tüketimini kısıtlamak bu hastalık açısından çok önemli görülür. Hepatit C nin henüz tedavisi bulunmayan ve ya karaciğer hastalığına neden olan tehlikeli bir virüs olduğu, cinsel ilişki ve kan yolu ile geçtiği belirtilir. Korunmak ve belli dönemlerde kan ölçümleri yaptırılması önerilmektedir.
  • Karaciğer yağlanması da siroza zemin hazırlamaktadır. Beslenme alışkanlığını düzene koyarak uygun bir diyet ile egzersiz programı uygulamak karaciğer yağlanmasından korunmada çok etkili görülmektedir.
  • Bilinçsiz ve ya fazla ilaç kullanımı da böbrek ve karaciğere zarar verir. Bu nedenle ilaç kullanımının doktor kontrolünde ve sınırlı düzeyde yapılması gerekmektedir.

Stresinizi alacak egzersiz türleri

Stres aslında yaşam tarzımızı belirleyip yaşama ritmimizin temposunu ayarlamak için gerekli ivmeyi getiren bir faktördür. Günümüzün zor hayat şartları, ağır iş temposu ile çeşitli nedenlerden ötürü strese girmemek imkansız. Stresten arınmanın bir sürü yolu bulunuyor. Bu konuda en etkili yöntemlerden biri ise egzersiz yapmaktır. Stresinizi atmak için size 6 egzersiz türü:

Yoga

Gerek bedeniniz gerekse de zihniniz aynı anda egzersiz yapsın istiyorsanız stresli yaşamdan dolayı kaslarınızda fazla gerilim hissediyorsanız ve çok fazla enerji harcayacağınız bir aktivite istemiyorsanız yoga tam size göre bir yöntem. Yoga yaparken amaç vücuttaki kaslarınızı gererek yumuşaması ve kaslarınızda esneklik oluşturur. Yoga depresyon ile panik atak gibi rahatsızlıkların geçmesine yardımcı olduğu gibi sinir sistemini de sakinleştirmektedir. Doğru nefes tekniklerini öğrenerek stresli anlarınızda bu nefes tekniklerini uygulanabilir. Yoga ayrıca sabırlı olmayı, sakinleşmeyi öğretir ve böylelikle rahatllık verir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar.

Spinning

Spinning, müzik eşliğinde, hocalarla birlikte ve özel olarak tasarlanmış bisikletlerle yapılan yoğun bir aerobik egzersiz türüdür. Stres seviyesini azaltmasının yanı sıra basen, bacak, göbek ve kalça bölgesindeki yağları eritir, bu bölgelerin sıkılaşmasında ve incelmesinde etkilidir, kısa süreler içinde bol kalori yakılmasını sağlar, kasların güçlenmesinde etkilidir. Her gün yapılması önerilmeyen bir egzersiz olan spinning, bacak kaslarının tamamını eşit olarak çalıştırmadığı için kasların gelişiminde dengesizlik görülebilir. Bu nedenle bacak kaslarını çalıştıracak başka egzersizler de ayrıca yapılmalıdır.

Aerobik

egzersiz, enerji düzeyi, fiziksel aktiviteBir öğretmenle çalışmayı seviyorsanız, müzik eşliğinde egzersiz hoşunuza gidiyorsa aerobik stres atmanızı sağlayacak diğer bir egzersiz türüdür. Aerobik ayrıca vücudun dayanıklılığını arttırmakla birlikte kalbinizi ve akciğerlerinizi de güçlendirir. Sırtında, dizlerinde, ayaklarında rahatsızlığı olanlar bu egzersiz türünü pek tercih etmemeli.

Fitness

Spor yaparken kulüp ortamlarını tercih ediyorsanız, sağlığınız ve bütçeniz de müsait ise aletli ve aletsiz yapılan egzersizler stres atmanızda etkili bir egzersiz türü olabilir. Stres atmanın yanı sıra fazla kilolardan arınmak, daha estetik bir görünüşe sahip olmak ve metabolizma hızını arttırmak açısından da bu tür egzersizlerin oldukça faydası vardır. Fitness programına yeni başlayanlar için başlangıçta adaptasyon programı denilen temel çalışmalar vardır. Bu programa dışına çıkılmamalıdır çünkü vücuda fazla yüklenilme duru faydadan çok zarar getirebilir.

Pilates

Pilates, karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturabilmek amacıyla yapılan bir egzersiz türüdür. Stres seviyesini azaltır, enerji düzeyini arttırır. Zihin-beden koordinasyonunu sağlar. Sırt ağrılarını azaltır. Vücudun sıkılaşmasını sağlar. Karın ve kalça bölgelerindeki sarkmaları toparlayıp yağlanmaları engeller.

Uzakdoğu sporları (judo, karate, tai-chi, aikido)

Kendinizi egzersiz yaparken savunma teknikleri üzerinde de geliştirmek istiyorsanız ve daha fiziksel aktivite gerektiren bir egzersiz türü tercih ediyorsanız Uzakdoğu sporları tercihiniz olabilir. Uzakdoğu sporları bir uzman tarafından alınacak eğitim programı içerdiğinden dolayı daha disiplinli ve sabırlı olmanız gereken bir egzersiz türü. Uzakdoğu sporları tekme ve diğer hareketler için germe ve kuvvet arttırıcı egzersizleri içerir.