2016 2017 Sonbahar Modası Çanta Trendleri

kadınlar için beklide en can alıcı aksesuarlarından olan çantaların 2016 2017 sonbahar modasının en trend modellerini sizler için derledik.

Çantalar kadınların asla vazgeçemeyecekleri en temel aksesuarları. Boy boy, desen desen, renk renk, her birinin yeri, elbisesi, kombini ayrı.

Peki bu sezonun en trend çanta modelleri neler?

Çanta demişken çanta aksesuarını atlamayalım. Geçen sezonlarda olduğu gibi bu sezonda da çanta aksesuarları oldukça popüler. Çantalarınızda broşları, inci detaylı çanta aksesuarlarını kullanarak sezonun trendlerini bir araya getirebilirsiniz.sonbahar modası, çanta trendleri, sonbahar çanta trendleriÇapraz askılı çantaları bu sezon istediğiniz boy ve renklerde kullanmakta özgürsünüz. Valentino’nun balerinlerden esinlenerek hazırlamış olduğu çapraz askılı çantaları defilede oldukça dikkat çekmişti.

Torba çanta modelleri her tarza hitap eden çeşitlilikte bu sezonda moda severlere sunuluyor. Farklı boylarda ve renklerde karşımıza çıkan torba çantalar özellikler sezonun en trend yansımaları olan kadife kumaşlardan, çiçek detaylarına, metalik iplerden, deriye ve nakışlı motiflere yer veriyor.  Torba çantalar bu sezonda her ortama ayak uyduracağa benziyor.

Köşeli çantalar geometrik şekillerin hakim olduğu köşeli çantalar, kare, dikdörtgen şekilleri ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Köşeli çantalarda ise yine çiçek desenlerini, kadifeyi ve leopar desenlerini görmek mümkün

Kürklü çantalar çoğu modacı tarafından bu sezonun vazgeçilmezi ilan edildi bile. Her tarzda kullanımı mümkün olan kürklü çantaları isterseniz koltukaltında isterseniz elde isterseniz omuzlarda taşıyabilirsiniz.

Hayvan deseni baskılı çanta modelleri: sezonun ayakkabı ve kıyafet trendleri arasında yerini alan hayvan baskıları kendisine çantalarda da yer bulmuş durumda. Özellikle; yılan, leopar desenleri oldukça iddialı ve gösterişli duruyor. Yılan ve leopar desenlerinin yanı sıra timsah derisi görünümünü çantalarda görmemiz mümkün.

Günlük kullanımın en kolayı, en sportifi yeri geldiğinde en şık olanı. Tabi ki sırt çantalarından bahsediyoruz.  Hem yaz sezonunda hem kış sezonunda kısacası sezon ayrıt etmeden en çok kullanılan çanta modellerinden bir tanesi kuşkusuz sırt çantası modelleri. Özellikle fonksiyonel olması, kolay taşıması ve birçok eşyayı içerisine almasıyla kadınların gönlünde taht kuran sırt çantaları bu sezonda da tabi ki trendler arasında yerini almış durumda.

Ev Hanımlarına Özel Pratik Bilgiler

Özellikle ev hanımlarının en büyük ihtiyacı olan bu konu üzerinde binlerce pratik bilgi verilebilir. Bu bilgiler hem hayatımızı kolaylaştırır hem de ev ekonomisine katkıda bulunur. Bu kolay ve pratik bilgileri öğrenmek ve uygulamak o kadar kolaydır evimizde bulunan ve her zaman elimizin altında olan malzemelerle rahatlıkla birçok sorunumuza çare olabiliriz.pratik bilgiler, ev hanımlarına pratik bilgiler

Çamaşır makinesi nasıl daha temiz çamaşırlar çıkarır?

Öncelikle kadınların eli ayağı olan çamaşır makineleri kireçlenmesin diye makinenizi ayda bir kere limon tuzu koyarak kaynarda boş çalıştırırsanız makineniz kireçlenmez ve daha uzun yıllar kullanabilmenizi sağlarsınız. Eğer elbiseleriniz temiz çıksın istiyorsanız çamaşırlarınız yıkanırken durulama suyunuza elma sirkesi veya üzüm sirkesi koyarak beyaz çamaşırlarınızı daha da beyazlatabilirsiniz. Bunu dışında makine deterjanı kimyasalı yerine sabun tozu kullanarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Hem evim sterile olsun hem nazardan korunsun

Eğer sizde böyle düşünüyorsanız bunu için evinizi silerken silme suyunuza yarım çay bardağından az sirke veya elma sirkesi koyarak evinizi silerseniz evinizi mikroplardan arındırabilirsiniz. Ayrı zamanda sirkenin nazarı aldığı büyüklerimiz tarafından sürekli söylenen bir konudur. Evimizi sirkeli su ile sildiğimizde nazardan da korunabilirsiniz.

Kararan demlik ve tencereler için ne yapmalı        

Birçok bayanın en büyük sorunudur kararan demlik ve çeliklere hiçbir çare bulamama bu işin aslında çok kolay bir yolu vardır. Kararan çeliklerinize odun külünün beyaz kısmını sürdüğünüz zaman çelikleriniz parlayacaktır.

Süs gümüşlerim karardı nasıl eski haline döndürebilirim?

Evde bulunan gümüşleriniz karadı ve artık eskisi gibi parlamıyorsa bir miktar diş macununu pamuğa sürün ve gümüşlerinizi bununla ovun kısa bir işlemden sonra güleriniz eskisi gibi parlayacaktır. Sigara külü ile ovalayınca da aynı sonucu almanız mümkün ama bizler sigaraya karşı olduğumuz için en doğrusu diş macunu demeyi uygun görüyoruz.

Evde kendi sabununu yaparak kimyasallardan uzak dur

Evde kendi sabunumuzu yaparak kimyasal ürünlerden tamamen kurtulabiliriz. Bunu evde kolaylıkla yapmamız mümkün. Yeşil sabunu rendeleyin ve bir tencereye koyun üstüne yarım karış su geçecek kadar su ekleyin isteğe göre lavanta yağı veya gül suyu ekleyerek kaynatın katılaşmaya başlayınca ocağın altını kapatıp soğumaya bırakın soğuduktan sonra yapış olduğunuz sabunu istediğiniz temizlik alanında kullanabileceğiniz gibi sıvı sabun olarak da kullanabilir ve sağlıklı yaşamak için kimyasaldan uzak kalabilirsiniz.

Çocuklarda Ahlak Gelişiminin Sağlanması

Toplumsal ve evrensel ahlak ve gelişimi özellikle çocukluk çağından itibaren çocuklara öğretilen değerlerle sağlanmaktadır. Toplumu meydana getiren bireylerin, toplumsal ve evrensel değer yargılarının benimsenmesi toplumsal duyarlılık ve buna uygun değer yargılarının oluşması ahlaki gelişim evresinde gerçekleşmektedir. Karakter yapısının şekillenme döneminde iyi ve kötü arasındaki farklılık, doğru ve yanlış kavramları çocukluk çağında benimsetilerek ilk ahlaki gelişimin temeli atılmaktadır.çocuklarda ahlak gelişimi, ahlak gelişiminin önemi, çocuklara ahlak eğitimi verme
Ahlak Gelişiminde Ailenin Rolü
Erken çocukluk döneminde ebeveyn ve diğer aile bireylerinin iyi-kötü ayrımlarını aile içerisinde uygulayarak çocuğun taklit etme becerisiyle geliştiği bilinmektedir. Ergenliğe geçiş ile birlikte hak ve adalet duygusunun gelişmesine katkıda bulunulmalıdır. Her bireyin sadece topluma uyum sağlamakla değil toplumu oluşturan bir fert olduğu öğretilmelidir. Toplumsal kuralların temel öğeleri olan saygı, adalet, eşitlik gibi kavramlar ortaya çıkan olayların anlatımı ve yaklaşımlar ile kazandırılmaktadır. Birey olmanın kendine saygıyla ve toplumu oluşturan bir kişi olarak sorumluluklarla edinilecek tecrübelerle şekilleneceği konusunda eğitime önem verilmelidir.

Toplumu bir arada tutan, evrensel değerlerin her bireyin kendi sorumluluğunda ahlaki duruşuyla sağlandığı çocukluk ve ergenliğe geçiş döneminde benimsetilmelidir. Zira ergenlik döneminde özellikle doğru yanlış kavramlarının sorgulanması ve bunlara aranan yanıtların aile içerisindeki tutum ve davranışlarla oluştuğu unutulmamalıdır. Çocukların yaşadığı tecrübeler, tanık olduğu olaylar hatta izlediği çizgi filmlerle de bu gelişimin sağlanması mümkündür. Aile bireyleri ve çocuk gelişiminden sorumlu kişilerin çocuklara bunları anlatması gerekmektedir. İyinin neden iyi olduğu, kötünün neden kötü olarak tanımlandığı konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Evrensel değerleri aşılamanın zamanı olan bu dönemde ayrımcı bir dil kullanmadan, kapsayıcı ve birlikte yaşamayı mümkün kılacak temel doğrularla hareket edilmelidir.

Özellikle sevgi, saygı, yardımlaşma, adalet ve hak temelli bir değer sisteminin yerleşmesi için çocukların bu evrensel değerlere uygun şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir. Merhamet, eşitlik gibi kavramları örnek alarak öğrenme evresinde olan çocukların karşısında kullandığımız dil ve davranışlarımız oldukça etkili olmaktadır.

Çocukların algısının oldukça yüksek, öğrenme kapasitelerinin yetişkinlere göre çok daha geniş olduğu unutulmamalıdır. Toplumsal yaşamın temeli olan sevgi, saygı, adalet, iyi ve kötü davranışların benimsetilmesi ile ahlak eğitimi başlamaktadır. Doğru ve yanlış gibi kavramların anlatılması için yetişkin davranışlarının bunu göstermesi gerekmektedir. Ahlaklı bireylerin yetiştiği toplumlar, eşit bir yaşamı dolayısıyla evrensel değerlerin tanındığı gelişmişlik evresinin göstergesidir.

Kişisel bakım ve temizlik

Kendimizi daha iyi hissetmek ve dışarıdan bakıldığında daha iyi görünmek için hem erkekler hem de kadınlar günlük kişisel temizliğini ve bakımını yerine getirmelidir. Kişisel bakım sadece erkekler veya sadece kadınlar için değil toplumda yer alan her bireyin yapması gereken bir temizlik ve bakımdır. Kişisel bakımda önemli bir nokta ise kişisel bakımın sadece güzellik veya cilt temizliği olarak algılanmaması, bütün vücudun temizliğinden ve bakımından sorumlu olmanızdır.kişisel bakım, kişisel temizlik, ağız bakımı

Kişisel bakımda neler önemlidir?

Kişisel bakımın erkeklerde ve kadınlarda ortak olan yanları da varken farklı olan yönleri de vardır. Kişisel bakımda en önemli şey vücut temizliğiniz ve sağlığınızdır. Bunların yanı sıra bakımlı olmanız ve dış görünüşünüz de kişisel bakımda hedefler arasındadır. Dış görünüşünüze bakıldığında ilk dikkat çeken şeyler eller ve saçlar olduğu için öncelikle ellerinizin ve saçlarınızın temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ellerinizi gün içerisinde fırsat buldukça yıkamalı ve nemlendirmelisiniz. Bununla beraber saçlarınızın da doğal yağını bozmamak için her gün yıkamak yerine 2 günde bir yıkamalı ve saçlarınızın nemini korumak için de gerekli kişisel bakım ürünlerini kullanmalısınız.

Ağız ve diş bakımı

 Kişisel bakım denince akla ilk gelen şeylerden biri de ağız ve diş temizliği ve bakımıdır. Bilindiği üzere bazı kişisel fizyolojik özelliklerinden veya yediği yiyeceklerden ötürü nefes kokusu oluşmaktadır. Herhangi bir ile konuşmak ve muhabbet etme durumunda ise karşı tarafa nefes kokunuzun gitmesi veya dişlerinizin kötü görünmesi oldukça incitici bir durumdur. Bu nedenle ağız kokunuzu gidermek ve daha sağlıklı bir ağza sahip olmak için ağız suları ile ağzınızı gün içerisinde 2 defa yıkamanız gerekir. Bununla beraber dişlerinizin de günde 2 defa en az 2 dakika boyunca fırçalanması da kişisel bakım için oldukça gereklidir.

Vücut bakımı

Vücudunuzda diğer bir dikkat çeken şey ise tırnaklarınız olup, tırnaklarınızın manikür ve pedikürünü ihmal etmeden gerekli bakım ürünlerini kullanarak en az 2 haftada bir törpülemeli veya kesmelisiniz. Kulak temizliğinde ise toplum tarafından oldukça yanlış bilinen bir gerçek vardır ki kulak çubuklarıdır. Kulak çubukları kulaklarınız için oldukça zararlı olup kulak içi temizliğinde kullanılmamalıdır. Burun temizliğinizi de yine burnunuza günde 2 defa su çekerek gerekli temizliği yapmalısınız.

En Sık Yapılan İlkyardım Hataları

Yaşanılan olumsuz bir durum ya da kaza anında yapılan ilk müdahaleler çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ilk yardım yapılması konusunda bilinçli olunmalı ve gelişigüzel, kulaktan dolma bilgilerle müdahale yapılmamalı ve yapılmasına izin verilmemelidir. Her bireyin ilk yardım konusunda bilgi sahibi olması ve bilinçli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Ancak toplumumuzda bu konuda büyük sorunlar yaşanmakta, kulaktan dolma ve gelişigüzel şekilde uygulanan bu bilinçsiz uygulamalar sonucunda durum daha kötüye gidebilmekte hatta ölüme bile neden olabilmektedir.

Yapılan Yanlış Uygulamalar ve Olması Gerekenler

  • Ateşliyken Terlemeye Çalışılması: Hastalık esnasında vücut ısınmasına rağmen titreme olması durumunda ateş yükselmesi var demektir. Sıcaklık vücudun enfeksiyonlarla savaşması için yardımcı bir etken olmasına karşılık ateşin daha fazla yükselmesine neden olacaktır. Yüksek ateş ise vücuda telafisi olmayan hasarlar verebilmektedir. Bu nedenle ateşliyken terlemeye çalışmak yanlış bir uygulama olacaktır.ilkyardım hataları, ilkyardım yapmak, ilkyardım hataları
  • Yanıklara Krem Uygulamak: Vücutta bir yerin yanması sonucunda oluşan ısı düşünüldüğünden daha derinlere inmektedir. Bu nedenle yapılacak ilk müdahale hemen krem uygulamak yerine 15 dakika boyunca soğuk suya sokmak olmalıdır. Yapılan bu uygulama sayesinde ısının yanan bölgenin içinde hapsolması engellenebilmektedir. Yapılacak krem uygulaması ise 20 dakika ya da daha sonra olmalıdır.
  • Yaralı/Kazazedeleri Hareket Ettirmek: Yaşanılan bir kaza olayına rastlanması durumunda olaydan etkilenen kişilerin hareket ettirilmesi mevcut durumun daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir. Görünürde herhangi bir hasar olmasa bile içerde bazı hasarlar meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durumda ambulans çağırılmalı, yaralılar hareket ettirilmemeli ve kanama varsa bulundukları yerde durdurmaya çalışılmalıdır.
  • Boğulan Kişinin Sırtına Vurmak: Boğaza bir cisim tıkanması sonucu boğulma yaşayan birinin sırtına vurmak boğazındaki cismin daha derine inmesine neden olacaktır. Bu nedenle doğru müdahale kişinin eğilmesini sağlayarak 2 defa yavaş bir şekilde nefes almaya çalışmasını söylemek olacaktır. Böylece nefes yolları açılabilmektedir. İlk yardım konusunda yeterli bilgiye sahipseniz bu durumda uygulanacak pozisyonlar ve müdahalelerle cismin çıkmasını da sağlayabilirsiniz.
  • Donan Bölgelere Sıcak Uygulamak: Donan bir bölgeye ya da uzva ovma ve sıcak suya maruz bırakma gibi bir uygulama yapılması halinde mevcut durum daha kötü bir hal alacaktır. Vücutta soğuktan donan bir bölüm olması halinde yapılması gereken önce soğuk suya sokmak ve suyun sıcaklığını yavaş yavaş artırmaktır.

Bazı Besinler ve Faydaları

Doğada bir çok besin bulunmaktadır. Bunları herkes afiyetle yemektedir.  Fakat yediğimiz besin bize neler sağlıyor. Ne faydaları var bunlarıda bilmekte fayda var. Bir çok besinin sayamadığımız kadar faydaları bulunmaktadır. Bu besinleri kısaca açacak olursak

Dut

Yerken ne tür faydaları var düşünmeyiz. Fakat bu küçücük besinin bir çok faydası vardır. Demir açısından çok zengin bir besindir.  Ödem çözücü, idrar söktürücü ,bağırsak kurtlarını söktürücü etkisi vardır. Sadece dut meyvesinde değil yapraklarında da bu özellikler bulunmaktadır. Yapraklarının diğer önemli özelliği ise kanamayı durdurmasıdır. Dut vücudunuza kuvvet verir ve kansızlığa iyi gelir. Ateş düşürür ve kareciğere iyi lir. Mide ve bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle yemek ile birlikte yerseniz hazmınızı kolaylaştırır. Aç karna yenilen beyaz dut bağırsak kurtlarınızı düşürür. Mide ve bağırsaklarınızın rahatlamasına yardımcı olur.besinlerin faydaları, nohut faydaları, dut faydaları, bazı besinler

Çileğin faydaları

Bir çok kişi tarafından sevilen çileğinde bir çok faydası bulunmaktadır. Çilek insana kuvvet verir. Kolestorolünü düşmesini sağlar ve insanlarda damar tıkanıklığını önler. Aynı zaman bağışıklık sitemimizi güçlendirip kansere karşı koruyucudur. Kanınız temizler ve diş etleriniz güçlendirir. Aynı zamanda ağız kokunuzuda önler. Sankinleştirici etkisi sayesinde tansiyonunuzu düşürür ve stresi azaltır. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına büyük faydalar sağlar.İnsan cildini nemlendirir , tazelik ve güzellik katar.

Nohut faydaları

Amerikalı uzmanların hazırladığı en yararlı besinler listesinde yeri bulunmaktadır.  Kanı temizleme özeliğinin çok iyi olduğu söylenmektedir. Cinsel isteği ve anne sütünü artırma özelliği ile de bilinmektedir.

Vücüdunuza kuvvet verir. İştahınızı açar. Bağırsaklarınızı yumuşatır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Anne sütünü artıran besinlerdendir. Östrojen hormonunuzu dengeler ve kadınlarda menopoza karşı faydalıdır. Hastalandığınız zaman öksürüğü önleyici etkisi vardır. Damar tıkanıklıklarını önler. Ğögüs kanserine karşı korucuyu etkisi vardır.

Kuru fasulyenin faydaları

Türk mutfağının en çok sevilen kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden birisidir. İçerdiği hayvansal olmayan yağlar ve lifli yapısı sayesinde kırmızı etten bir farkı yoktur. Bu sayedi vejetaryan beslenme içinde çok uygundur. Şeker hastalığına karşı faydası vardır. Kalp ve damar tıkanıklığını önler. Sinirlerinizi kuvvetlendirici etkisi vardır.